top of page
  • Mary Bycowsky

„Siła miłości” Anna Sakowicz


Tytuł: Siła miłości
Autor: Anna Sakowicz
Data wydania: 2021-09-29
Liczba tron: 352
Wydawca: Luna
ISBN: 9788366863613

W książce „Siła miłości” poznajemy losy dwóch kobiet oraz połączonych z nimi więzami rodzin. Akcja dzieje się dwuwymiarowo - współcześnie oraz dwanaście lat temu. Malwina, mając dwójkę praktycznie dorosłych już dzieci postanawia zostać rodziną zastępczą. Bierze na wychowanie niemowlę - Kacpra z dysfunkcyjnej rodziny, który ciagle tylko płacze. To wątek z przeszłości.

Liliana jest natomiast dziennikarką, która dowiedziała się, że Malwina (obecnie) postanowiła zrezygnować z dalszej opieki nad potrzebującymi dziećmi i wycofać się z tej, jakże nietypowej, pracy. Rozpoczyna więc dziennikarskie śledztwo.

Obie kobiety połączył kiedyś los, Malwina jednak zapadła się pod ziemię. Czy Lilianie uda się ją odnaleźć i poznać motywy działań empatycznej absolwentki resocjalizacji? Odpowie Wam książka.

Lektura, choć mogłoby się wydawać, że będzie typową, ciepłą obyczajówką, wcale lekka nie jest. Poznajemy dramatyczne losy porzuconych dzieci, niepełnosprawnych umysłowo ludzi, którzy nagle zostali rodzicami, nie potrafiąc zająć się własnymi dziećmi.

Wreszcie, autorka obala też wiele mitów, jakie narosły wokół rodzicielstwa zastępczego. Od tych negatywnych, że to łatwy zarobek (np. dowiadujemy się, że rodzice zatrudniani są co miesiąc na umowę zlecenie), po te cukierkowe, wykluczające, że rodzic nie raz zaklnie, gdy dziecko płacze kolejną godzinę bez przerwy.

Dodatkowym atutem publikacji jest fakt, że przedstawia historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, bez lukru i upiększania. Porusza też tematykę reakcji przyjaciół i posiadanych już, biologicznych dzieci na decyzję o rodzicielstwie zastępczym i ich (naturalną) zazdrość o czas spędzany z podopiecznymi.

Słowem, jest to książka bardzo życiowa. I choć nie najlżejsza, wzruszy nas i zaskoczy nie raz. Warto po nią sięgnąć, szczególnie jeśli poruszane tematy są nam bliskie. Ponad przyjemność z lektury otrzymujemy bowiem sporo wiedzy, niekoniecznie wesoło upublicznianej. Książka Anny Sakowicz jest niewątpliwie trudna, ale z pewnością godna uwagi i wartościowa.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page