top of page
  • mkcelinska

Siostry - Dana Pawlicka


Wydawnictwo: Novae Res 
Data wydania: 2023-02-16
Liczba stron: 566
ISBN: 9788383133942

Dwie siostry, dwa światy. Wzruszająca opowieść o trudnych kobiecych relacjach
Pola po niemal trzech dekadach spędzonych w USA wraca do rodzinnego domu w Starej Wsi. Stoją przed nią niełatwe zadania: musi nie tylko poukładać swoje życie uczuciowe, nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości, ale także zająć się swoją niepełnosprawną siostrą, Emilią. Sprawy dodatkowo komplikują się, gdy na jej drodze staje dawny narzeczony, który wydaje się zainteresowany odnowieniem bliższej relacji z Polą.
Kiedy pod jednym dachem spotykają się dwie gospodynie, wiadomo, że nie będzie łatwo. A jeśli dodać do tego różnice charakterów, odmienne style życia i skomplikowane rodzinne relacje, nie da się opędzić od wizji nadciągającej katastrofy. Co zwycięży: zadawnione urazy czy więzy krwi, które nakazują się wspierać bez względu na wszystko?


Dana Pawlicka, mając prawie 80 lat i będąc na emeryturze, podjęła się nowego wyzwania. Jej debiut powieściowy nosi tytuł "Siostry" i został wydany 16 lutego 2023 roku. Ta obszerna książka liczy 565 stron i czyta się ją bardzo przyjemnie.


Głównymi bohaterkami są dwie siostry: Pola i Emilia. Po 30 latach spędzonych za granicą, Pola powraca do swojego rodzinnego domu w Starej Wsi. Jej siostra chciałaby dowiedzieć się, dlaczego Pola, nazywana również Pelagią, porzuciła USA wraz z obywatelstwem, pięknym mieszkaniem (na które pozostał niewielki kredyt do spłacenia), licznie gronem przyjaciół i przyjechała do kraju, aby opiekować się nią. Emilia jest niepełnosprawna i porusza się na wózku. W młodości siostry nie były przyjaciółkami, więc co sprawiło, że Pola zdecydowała się zająć się siostrą? Początki ich wspólnego życia nie są łatwe, ponieważ obie mają zupełnie inne doświadczenia i przyzwyczajenia. Pola odnawia stare znajomości, ale kiedy wydaje się, że znalazła mężczyznę, z którym może zbudować trwały związek, pojawiają się przeszkody. Sama przyznaje, że z powodu swojego charakteru wiele jej związków nie przetrwało próby czasu. Pola ma tajemnice, którymi dzieli się tylko z amerykańską przyjaciółką. "Wszyscy czekają, aż sama coś powie. Może się jednak zdarzyć, że to nigdy się nie wydarzy. Zawsze była skryta i nieprzyzwyczajona do plotkowania, w przeciwieństwie do jej koleżanek, które nie potrafiły trzymać języka za zębami i dzieliły się wstydliwymi szczegółami."


Akcja powieści rozwija się powoli, ukazując normalne życie rodzinne. Siostry nawiązują coraz bliższą więź i są dla siebie wsparciem, nie czując przymusu. Pojawienie się w życiu Poli jej byłego narzeczonego Darka jeszcze bardziej zbliża je do siebie. Pola zazdrości siostrze, która mimo bycia wdową ma wspaniałą, choć niezbyt liczną rodzinę. Z czasem kobiety przyzwyczajają się do siebie i zaczynają żyć razem, bez ciągłych kłótni i przykrych komentarzy. To optymistyczna, wzmacniająca historia, pełna wzruszeń, w której nie ma złych postaci. Główni bohaterowie są serdeczni, życzliwi, gotowi do udzielania pomocy i dobrze scharakteryzowani. Sam pomysł na tę historię nie jest szczególnie innowacyjny. Mimo że książka jest dość schematyczna i podobna do innych, posiada swój urok. Opowiada historię pewnej rodziny, podobnej do wielu innych, z ich kłopotami i radościami.


Zachowanie głównej bohaterki, Poli, często było nieprzewidywalne, podobnie jak wydarzenia, ale większość z nich mnie nie zaskoczyła. Mimo że pojawiały się zabawne dialogi i wydarzenia, całość nie wywarła na mnie wielkiego wrażenia. Szczególnie irytująca była dla mnie główna bohaterka, Pola. Często jej działania były sprzeczne z tym, co czuła i myślała.

Największe uznanie zyskuje powolnie odradzająca się więź między siostrami. Kiedyś nie były sobie bliskie, a odległość tylko to pogłębiła. Jednak teraz, mimo przeszłości, zaczynają powoli doceniać siebie nawzajem. Cieszyło mnie, jak wzajemnie szukały wsparcia, jak walczyły o odbudowanie relacji i kiedy w końcu odważyły się zaufać, głośno mówiły o tym, co je dotykało. W książce pojawiło się wiele emocji, ale historia nie była ani zbyt długa, ani przesadnie rozwlekła. Wszystko miało swoje miejsce i było dobrze uzasadnione.


"Siostry" to książka, która miło mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się, że będę tak dobrze się bawić, ale Dana Pawlicka przekonała mnie swoją wizją i podejściem do tematu. To prosta powieść, osadzona w współczesnym życiu, pełna uniwersalnych wartości i niespełnionych marzeń. Choć może być nieco nostalgiczna, to nie jest smutna, ponieważ przewija się przez nią nadzieja na lepsze jutro, nawet w obliczu problemów bohaterek.


Moja ocena: 7/10

67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page