top of page
  • mkcelinska

Skazana - Barbara Litwicka


Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-10-20
Liczba stron: 242
ISBN: 9788383130972

Każdy człowiek zasługuje na drugą szansę.
Oto pierwszy dzień wolności Łucji – prawniczki, która właśnie opuszcza więzienie po zakończeniu odsiadki. Nie ma dokąd wracać, nie ma już domu ani męża, który przekreślił ich małżeństwo, gdy ogłoszono wyrok. Posiada natomiast niewielką reklamówkę z ubraniami, parę groszy i… upór, który stanie się jej siłą napędową w nowym życiu.
Łucja wie, że musi zacząć od zera – znaleźć nową pracę, dach nad głową, poszukać miłości… Ma też świadomość, że większość członków jej rodziny nie chce mieć z nią nic wspólnego. Zdana tylko na siebie, chowa dumę w kieszeń i rozpoczyna pracę jako salowa w szpitalu. Jednak czy wystarczy jej determinacji, by nauczyć się żyć na zupełnie nowych warunkach? Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże jej odzyskać wiarę w siebie?


Nie wiem, czy zastanawialiście się kiedyś jak to jest być w więzieniu. Na fali seriali kryminalnych czy podcastów, mi zdarza się o tym myśleć. I o ile samo pozbawienie wolności czy przystosowanie się do życia w więzieniu chyba nie byłoby takie trudne (a przynajmniej jak o tym myślę mocno teoretycznie), to chyba przerażałby mnie powrót na wolność. Szczególnie gdyby odsiadka była dłuższa – świat pędzi do przodu i nawet pewnie po 10 latach w więzieniu trudno byłoby odnaleźć się na wolności.


Podobną historię ma Łucja – prawniczka, która opuszcza więzienie. Jej dotychczasowe życie przestało istnieć – nie ma męża, domu, pracy. Ma jednak wiedzę i niesamowity upór, by rozpocząć nowe życie. Zaczyna pracę jako salowa w szpitalu. Duża zmiana, prawda?

Sama historia wydaje się bardzo ciekawa – niestety, sposób, w jaki została napisana, pozostawia wiele do życzenia. Długie opisy, niewiele dialogów. Sporo wspomnień czy opisów otoczenia – jak gdyby autorka bardziej skupiała się na tym niż na głównej bohaterce. Język i styl też sprawiały, że trudno czytało mi się „Skazaną”. Jak napisano w jednej z recenzji: Zabrakło mi trochę samej Skazanej w tej Skazanej. Szczególnie w drugiej połowie historii mam wrażenie, że autorka skupia się głównie na losach brata głównej bohaterki i jego relacji z mocno irytującą żona.


Podsumowując: pomysł dobry, wykonanie niestety przeciętne. Oczywiście pomijam już zbieżność tytułów z inną „Skazaną”, która może niektórych wprowadzić w błąd.


Moja ocena: 5/10

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page