top of page
  • mkcelinska

Skazani na ból - Agnieszka Lingas-Łoniewska


Wydawnictwo: Novae Res
literatura piękna
Data wydania: 2022-04-11
Liczba stron: 332
ISBN: 9788382190304

Będąc ze mną jesteś skazana na ból. Na cierpienie. I na niebezpieczeństwo.
Aleks ma dwadzieścia lat i od szesnastego roku życia jest skinheadem. Ma swoje bractwo, ideały i prawdy, w które wierzy. Amelia to osiemnastolatka, licealistka, która ma za sobą tragiczną przeszłość.
Drogi Amelii i Aleksa nigdy nie powinny się przeciąć. Nie łączy ich nic – ani pochodzenie, ani poglądy, ani rodzinna przeszłość. A jednak młodzi poznają się w dramatycznych okolicznościach i zakochują w sobie. Od tej chwili zmienia się wszystko.
Historia, która zwala z nóg. Dramatyczna pogoń za miłością silniejszą niż uprzedzenia, bolesne poszukiwanie własnej tożsamości i zakończenie, które nie pozwoli zasnąć.
"Szu­kam cię - a gdy cię widzę, udaję, że cię nie widzę.
Kocham cię - a gdy cię spotkam, udaję, że cię nie kocham.
Zginę przez ciebie - nim zginę, krzyknę, że ginę przypadkiem... "
Kazimierz Przerwa-TetmajerWidząc okładkę i tytuł, miałam duże obawy, czy ta książka będzie warta przeczytania. Na szczęście była. I choć może opis nie będzie dla wielu z Was zachęcający, to jest to ciekawa, ale i smutna, wywołująca wiele emocji lektura. Jak pisze jedna z recenzentek, z czym w zupełności się zgadzam, „Po obejrzeniu okładki i przeczytaniu opisu, sądziłam, że będzie to zwyczajny romans, jednak kiedy zapoznałam się z całą fabułą, byłam zaskoczona tym co dostałam.”


Amelia to młoda dziewczyna z tragiczną przeszłością. Aleks – typowy skinhead. Co się dzieje, że tych dwoje młodych ludzi ma okazję się poznać?


Alex jest skrajnym patriotą z radykalnymi poglądami, w których nie ma miejsca na bycie innym. Wraz z przyjaciółmi regularnie imprezuje, spotykając się przelotnie z dziewczynami, pijąc alkohol i biorąc udział w bójkach. Ta zewnętrzna maska Aleksa ukrywa wrażliwość chłopaka, brak osób, którym mógłby zaufać. Amelia to przeciwieństwo Aleksa, jak to zwykle w takich powieściach bywa. Jedynaczka, z opiekuńczymi rodzicami. Dziewczyna gra na gitarze, dobrze się uczy. Gdy poznaje Aleksa, dostrzega w nim to, czego nie widzi nikt inny. Mogłoby się wydawać że Amelia nie będzie w stanie wejść w świat Aleksa, ale okazuje się, że pomimo poznania jego tajemnic dziewczyna chce dać mu miłość i zaufanie.


Książka „Skazani na ból” to trudna powieść, ale porusza ważne tematy i pokazuje, jak niebezpieczna jest ideologia. Codziennie media bombardują nas nienawiścią do różnych grup społecznych, wiele dzieciaków wyrasta w środowiskach narodowców, którzy reagują agresją na każdą „inność”. Przekaz tej powieści jest bardzo ważny i mówi on nie tylko o tym, że miłość może zwyciężyć nienawiść. Ale przeczytajcie tę książkę sami, bo jestem pewna, że wiele dobrego również w niej odnajdziecie. Mam nadzieję, że niektórzy poloniści zdecydują, by zachęcić młodzież do przeczytania tej lektury.


Moja ocena: 9/1066 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page