top of page
  • Bookhunter

"Smak dymu" Anna TrojanowskaTytuł: Smak dymu
Autor: Anna Trojanowska
Data wydania:  2020-09-29
Liczba stron: 668
Wydawca: Zysk i S-ka
ISBN: 9788382020311

Piołun na zapomnienie Anny Trojanowskiej to jedna z lepszych książek jakie miałam okazję czytać dwa lata temu. Z wielkim entuzjazmem przyjęłam wiec premierę kolejnej powieści autorki zatytułowanej Smak dymu. Tym bardziej, że ukazuje ona dalsze losy już znanej mi bohaterki.


Tak jak w poprzedniej powieści. Tak i tutaj główna bohaterka jest kobietą żyjącą w czasie wielkich zmian historycznych. Lea to matka trójki dzieci, pracuje w aptece, gdzie wprowadza do sprzedaży przygotowane przez siebie mieszanki ziołowe. Kobieta wyszła za mąż z miłości, jednak po latach jej płomień przygasł. Gdy nadarza się okazja wybiera się na Syberię. Po powrocie zastaje inny stan rzeczy, wiele się zmieniło, a jej mąż Wincenty wydaje się zupełnie obcym i nieobecnym duchem.


Uwielbiam, gdy w powieściach historycznych ukazywane są silne, niezwykle charakterne kobiety, które nijak nie przystają do czasów w jakich przyszło im żyć. Lea nie jest już trzpiotką, wsiową dziewczyną, której właściwie przez przypadek przyszło żyć w Warszawie. To kobieta potrafiąca postawić na swoim, kobieta, która dzięki uporowi i ciężkiej pracy może podziwiać rezultat swoich działań w aptece, a jednocześnie być matka i nie pozostawać w cieniu swojego męża. Lea stawia na swoim, wyraża swoje zdanie, nie przytakuje biernie pomysłom Wincentego.

Jestem oczarowana tym jak autorka wplata historię kobiety i jej rodziny w nurt wielkiej historii. Opowieść bowiem została napisana niezwykle wielowymiarowo i z wielkim rozmachem, a autorka po raz kolejny pokazała jak wielki ma talent do tworzenia literatury ukazującej czasy wielkich przemian. NIe tylko na świecie, ale też dla przybliżonych jednostek ludzkich.


Smak dymu to niezwykła powieść i wspaniała kontynuacja Piołunu na zapomnienie. Niezwykle cieszy mnie, że autorka zdecydowała się na napisanie kolejnego tomu przybliżającego losy Lei. Ta część oczarowała mnie równie mocno jak pierwsza.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page