top of page
  • mkcelinska

Sonder - Tina Berk


Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-05-20
Liczba stron: 318
ISBN: 9788382199185

Ludzkie historie są jak rzeki, które płyną tylko sobie znanym nurtem.
Praca w kawiarni rodziców, imprezy z przyjaciółkami, randki i szkoła – oto codzienność 17-letniej Sophie. Jednak w momencie gdy dziewczyna otrzymuje wiadomość o zaginięciu Declana, jej chłopaka, wszystko drastycznie się zmienia. Wstrząśnięta Sophie zaczyna dostrzegać, że osoby z otoczenia Declana najwyraźniej mają coś do ukrycia. W głowie Sophie mnożą się teorie i domysły, a dziwne listy, które otrzymuje od zaginionego, wzbudzają kolejne wątpliwości. Wkrótce młoda dziewczyna przekona się, że miłość i kłamstwo zaskakująco często idą ze sobą w parze…


„Sonder” to historia o 17-letniej Sophie, której chłopak Declan nagle znika. Dziewczyna musi zmierzyć się z codziennością połączoną ze stresem związanym z zaginięciem ukochanego, a także z podejrzeniami, których nabiera, gdy rozmawia ze znajomymi. Autorka w bardzo rzeczywisty sposób przedstawia emocje nastolatki. Dzięki ciekawie prowadzonej narracji możemy prześledzić całą historię od początku do końca – od strachu, który pojawia się po zaginięciu, do determinacji, by dowiedzieć się jak wyglądała prawda.


Sophie pracuje w kawiarni rodziców, a wolne dni spędza ze znajomymi i z chłopakiem. Jej życie wygląda jak typowa codzienność nastolatki, która niczym nie różni się oprócz swoich rówieśniczek. Nagle jej chłopak Declan staje się osobą zaginioną. Dziewczyna strasznie za nim tęskni i nie wie, czy kiedykolwiek go jeszcze zobaczy. Pojawia się mnóstwo pytań – czy chłopak miał jakichś wrogów? Czy był pod wpływem alkoholu lub narkotyków? Co mogło się wydarzyć? Czy monitoring cokolwiek podpowie? Sophie robi wszystko, by Declan mógł do niej wrócić. Dziewczyna dzieli się z czytelnikami swoją rzeczywistością, a pozostali bohaterowie dobrze dopełniają historię pokazując też jak zaginięcie chłopaka wygląda z ich perspektywy.


Tajemniczości całej tej historii dodają listy, które Sophie nagle zaczyna otrzymywać. Z jakiego powodu zaginął Declan? Czy chłopak pisał do niej listy po swoim zniknięciu i dlaczego to robił?

Myślę, że lektura autorstwa Tiny Berk doskonale spodoba się nastolatkom, którzy odnajdą sę w tej historii. Śledzimy tu życie nastolatki, która wchodzi w dorosłe życie, więc możemy też zauważyć zmieniającą się perspektywę oceniania rzeczywistości przez Sophie. Książka jest dość przewidywalna, ale jednocześnie ciekawa i wciągająca. Myślę, że spodoba się wielu osobom, ponieważ „Sonder” jest lekką lekturą na wakacyjne dni.


Moja ocena: 7/10

60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page