top of page
  • malekz8

"Spowiedź kochanki" Katja Dembska

Data wydania: 2023-02-23

Data 1. wyd. pol.: 2023-02-23

Liczba stron: 186

Język: polski

Wydawnictwo: Novae Res

ISBN: 9788383132549Zaintrygowana tytułem i okładką postanowiłam sięgnąć po tę pozycję literaturową, choć nie do końca przepadam za literaturą kobiecą. Już na samym wstępie zaskoczyła mnie ta jakże krótka opowieść.Pisana dodatkowo w formie wywiadu, wspomnień, wierszy pokazuje miłość wielką, zakazaną, spisaną na straty w rzeczywistości międzyludzkiej, jednak ogromną i wypełnioną cierpieniem. A my z każdym kolejnym elementem składamy całą treść w jedno, aby poznać skrywane miłosne wspomnienia składające się na smutną i rozdzierającą historię.


Słowo kochanka, z czym się nam zwykle kojarzy? To ta, która zabiera cudzych mężów, to ta, która rozbija rodziny. Ta, przed którą inna kobieta- żona cierpi. Przez nią innej kobiecie wali się świat na głowę. Zła, okrutna, bezczelna, bez serca, perfidna, nienawidzimy ich, nic dobrego o nich nie powiemy...A gdyby tak, przyjrzeć się jej z bliska? Odkryć czym naprawdę się kieruje? Może również kocha, tęskni, cierpi, często bardziej niż żona, bo przecież jej miłość jest zakazana, nie powinna mieć miejsca. Bo przecież kochanka nie zasługuje na to by być szczęśliwa…. Miłość często płata figle, a uczucia pełne pasji i namiętności nie zawsze mogą ukazać się na światło dzienne..


Historia opowiada o Annie, która zatrzymała się w czasie, a mianowicie ciągle odtwarza rozmowy, których doświadczyła w młodości. Cierpi na demencję i żyje we własnym świecie, jednak nie czuje się samotna, prowadzi rozmowy z Nim.. Ewa zaś jest jej terapeutką, która za namową bliskich podjęła się pracy w szwajcarskiej klinice i kiedy na jej drodze pojawia się Anna, chcę się do niej zbliżyć, poznać jej historię, a podane przez pacjentkę wspomnienia nie tylko ją szokują, ale wprawiają w fascynację. Stara się przez to zakreślić życie Anny i odkryć jej towarzyszące uczucia.. Obsesja czy namiętność? Miłość.. Piękna i niekiedy zakazana..

Po przeczytaniu tej krótkiej historii, rodzi się w mojej głowie wiele pytań, i spostrzeżeń, Dzięki tej książce zyskałam nowy punkt widzenia. Kochanki jako tej skrzywdzonej. Zobaczyłam tu kobietę cierpiącą, żyjącą marzeniami, nadzieją na szczęście i przede wszystkim przez te kolejno upływające lata, zwodzoną przez mężczyznę, który nie miał na tyle odwagi by podjąć stateczną decyzję. Poznałam jej codzienność, samotne spędzane święta, kiedy to najbardziej czuje człowiek brak bliskich, musiała zadowolić się okruszkami czasu, jaki mężczyzna jest jej w stanie ofiarować. Zastanawiając się, co on aktualnie robi, gdzie i z kim jest, może w łóżku z żoną... A ona w tym czasie siedzi i tęskni za nim...


" Ciągłe pasmo nieszczęść przeplatane kilkoma chwilami szczęścia...". "Wierzyła uparcie, że jej związek jest darem nieba". "Kochanka po prostu kocha i nie oczekuje. Bo oczekiwać nie może. Bo jest kochanką. Tą drugą. Tą bez papierka. Nic nie może tak naprawdę". "Nie ma przypadkowych spotkań w życiu. Ludzie nie pojawiają się na naszej drodze ot tam. Każdy napotkany człowiek jest albo lekcją do przerobienia, albo prezentem. Wszystko jest po coś".


Wydawnictwu Novae Res dziękuje za możliwość przeczytania i zrecenzowania. Moja ocena: 8/10


59 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page