top of page
  • Mary Bycowsky

„Sprawy, na które przyszedł czas” Petra SoukupováTytuł: Sprawy, na które przyszedł czas
Autor: Petra Soukupová
Data wydania: 2022-05-18
Liczba stron: 376
Wydawca: Afera
ISBN: 9788365707482


Jak dotąd nie miałam do czynienia z literaturą czeską - zwyczajnie, żadna pozycja z tej półki nie wpadła mi w ręce. Moja znajomość z czeska kulturą ograniczała się do tej pory do filmów (kocham „Butelki zwrotne”), postanowiłam więc zaległości nadrobić i sięgnęłam po powieść Petry Skoukupovej - była to świetna decyzja!

Książka urzekła mnie już od pierwszych stron. Napisana jest w sposób, który początkowo może budzić lęk - nie ma dialogów, myśli i teksty postaci wplecione są w jednolitą treść. Chaos - pomyślicie. Zdecydowanie nie - czytelnik bardzo szybko przyzwyczaja się do tej narracji i poprzez jej uproszczenie, czerpie przyjemność.

Zarazem brak jest typowych opisów przyrody itp. Zamiast mamy nieprzefiltrowane myśli bohaterów, surowo, bez upiększeń.

Powieść dotyczy pary, którą poznajemy poprzez kolejne etapy ich związku. Przygodę z Alice i Richardem rozpoczynamy od ich pierwszej wspólnej wycieczki i poznajemy w trakcie trudów życia, codziennych sytuacji, które są nam bliskie, gdyż na pewno takie lub podobne przeżywaliśmy sami.

Ogromną zaletą książki jest jej humor. Podobny właśnie do tego z „Butelek zwrotnych” - czy to narodowy styl Czechów? Nie wiem. Wiem jedno - przy lekturze bawiłam się przednio! Aż trudno było odłożyć powieść na później, gdyż zjadała mnie ciekawość - a co tam u Alice i Richarda. Autorka zaplusowała na codzienności, prozie życia. „Sprawy, na które przyszedł czas” są jak spotkanie z sąsiadem lub serial typu telenowela, a przy tym nienudne, a głębokie i odkrywcze dla czytelnika - skłaniają do refleksji.

W tekście wspomniano również Polaków, co było miłą niespodzianką.

Jeśli szukacie zabawnej, wręcz przesiąkniętej humorem książki, która dodatkowo każe Wam przemyśleć pewne kwestie/relacje/reakcje to właśnie ją znaleźliście. Powieść Soukupovej to top of the top powieści obyczajowej. W Polsce dostępne są obecnie jeszcze cztery inne książki autorki. Chyba czas dopisać je do listy „do przeczytania”… do czołówki tejże listy. Watro też sięgnąć po pozostałe książki wydawnictwa Afera, by poznać kulturę czeską jeszcze lepiej.

60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page