top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Strażniczka Słońca" Maja LundeTytuł: Strażniczka Słońca
Tytuł oryginału: Solvokteren
Autor: Maja Lunde
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Ilustracje: Lisa Aisato
Liczba stron: 200
Data wydania (Pl): 24 marca 2021
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
ISBN: 9788308073636

Równowaga niezbędna jest w przyrodzie, ale i w codziennym życiu. Świat pozbawiony tej cechy popada ze skrajności w skrajność. Obraz takiego miejsca, gdzie równowagi zabrakło ukazuje Maja Lunde w swojej najnowszej powieści Strażniczka Słońca.


Lilia zna tylko deszcz i mrok. Jak wszystkie dzieci z wioski jest niedożywiona, brakuje jej rumieńców. Pewnego dnia postanawia wejść do szklarni swojego dziadka. Ma zamiar go śledzić i w ślad za nim trafia na piękną słonecznej doliny. Tam poznaje chłopca i dowiaduje się, że słońce pozostaje w zamknięciu, a strzeże go Strażniczka Słońca. Dziewczynka postanawia wypuścić je na wolność.


Książka Mai Lunde jedynie pozornie przeznaczona jest dla dzieci. To opowieść z drugim dnem, którą nie sposób odbierać dosłownie. Dotyka nie tylko problemów klimatycznych, zmian środowiska, ale również ludzkiej natury, egoizmu i pazerności człowieka.


Poprzez działania Strażniczki Słońca cała wieś zostaje pozbawiona plonów, jedyny kosz owoców i warzyw jakie mieszkańcy otrzymują ze słonecznej doliny nie jest w stanie sprostać potrzebom mieszkańców. Ludzie są chudzi, niedożywieni, brakuje im składników pokarmowych, co często prowadzi do choroby i w konsekwencji śmierci. Dzieci nie są pulchne, ich policzki zapadają się i bardzo wcześnie uczą się znaczenia słów: nie ma. Jednak gdy już zjawia się słońce i praży niemiłosiernie los mieszkańców wioski nie staje się lepszy, chociaż początkowo tak by się mogło wydawać. Słońce spala swymi promieniami plony, pozbawia mieszkańców wyżywienia, osłabia ich i wyciska z nich siódme poty.


Autorka poprzez tę baśń uzmysławia nie tylko jak destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie planety i jej klimat ma ma działanie człowieka lecz również pokazuje do czego może prowadzić egoizm. Zbytnie zapatrzenie w siebie, swój ból i przemyślenia odbijają się na innych. To właśnie poprzez działania Strażniczki Słońca mieszkańcy wioski cierpią początkowo z powodu braku pożywienia, a później nadmiernego gorąca.


Pierwsze skrzypce w tej opowieści gra Lilia, niezwykle odważna dziewczynka, która łamie zakaz nałożony na nią przez dziadka. Dzięki temu odmienia nie tylko swój los, ale i mieszkańców wioski. Dzięki swojej rezolutności i uporowi wie jak postąpić, by skruszyć najtwardsze serca. Sama doznała wielkiej straty, straciła rodziców, babcię i rodzeństwo, a jedyną bliską osobą jaka pozostała jej na świecie jest dziadek.


Strażniczka Słońca to kolejna niezwykle mądra powieść Mai Lunde, która czaruje nie tylko tekstem lecz również przepięknymi ilustracjami Lisy Aistao i cudownym wydaniem. To książka, o której prędko się nie zapomina, a jej przesłanie zostaje w czytelniku niezależnie od jego wieku.

34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page