top of page
  • Mary Bycowsky

„Strajk” Eduarda LimaTytuł: Strajk
Autor: Eduarda Lima
Data wydania: 2021-04-22
Liczba stron: 40
Wydawca: Babaryba
ISBN: 9788362965809

Książka o jakże wymownym tytule „Strajk” przeznaczona jest dla młodego odbiorcy. Porusza jednak tematy bardzo dorosłe i (co najważniejsze) w bardzo przystępny dla dziecka sposób.

Jest po pozycja z pogranicza komiksu, gdyż na czterdziestu stronach tekstu znajdziemy niezwykle mało. Przykuwają uwagę za to dopracowane i wymowne grafiki. Całość, podobnie jak okładka, utrzymana jest w odcieniach kolorów: niebieskiego i czerwonego. Generalnie, jeśli spodoba się okładka, do gustu przypadną i rysunki z całej książki.

Nie ulegnijcie stereotypom. Nie jest to zabawna lektura o zwierzaczkach dla dzieci. Najmłodsi zapoznają się dzięki niej z istotnymi problemami naszej planety. Zwierzęta w „Strajku” są smutne.

Publikacja opowiada o faunie, która zamilkła. Ptaki przestają śpiewać, koty miauczeć, psy szczekać. Zwierzęta gospodarskie przestały współpracować z rolnikami. Te na wystawach w zoo i cyrkowe również zaniechały spełniania swoich obowiązków. A dzikie osobniki ukryły się w dżungli. Także dzieci przestały się bawić i odmówiły chodzenia do szkoły. Zapanowała cisza. A życie przecież to także dźwięk.

Bardzo poruszająca jest końcowa grafika ptaka, który wypluwa z dzioba plastikową nakrętkę. Niesie przesłanie, że jeżeli nie zaczniemy dbać o Ziemię, grozi nam taki właśnie koniec - przerażająca cisza.

Książka ogromnie zmusza do refleksji, a przez duże, kontrastowe rysunki, zaciekawi nawet małe dziecko. Można z nim omawiać kolejne strony i uświadamiać je w temacie ekologii. Świetnie nadaje się zarówno do przerabiania w ramach „nauki”, jak i czytania na dobranoc.

Warto edukować nadchodzące pokolenia już od najmłodszych lat. Wszak od tych teraźniejszych dwulatków kiedyś będą zależały losy naszej planety i polecam robienie tego z pomocą pięknie wydanej książki Eduardy Limy. Na tego typu wiedzę nigdy nie jest za wcześnie. A umiejętne zainteresowanie dziecka tematem może tylko procentować.

„Strajk” sprawdzi się również jako zagadnienie edukacyjne w przedszkolu, czy nawet żłobku dla starszych żłobiaczków. Pięknego wydania dopełnia estetyczna, twarda oprawa. A skoro tomik posiada przesłanie równie istotne, co te z bajek Disney’a, warto po niego sięgnąć i mieć go w domowej biblioteczce malucha, aby zachęcić go do dbania o środowisko i do czytania. Obcowanie z książka wszak to wartość sama w sobie.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page