top of page
  • Zdjęcie autoraKlaudia Cebula

Strajk, Eduarda Lima
A wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia na świecie jeden ptak przestał śpiewać. Przestał i już. Nie wiedzieć dlaczego. W ślad za nim poszły inne ptaki, a następnie kolejne zwierzęta na całym świecie. Ogłoszono strajk wywieszając ogłoszenia we wszystkich językach świata. Życie zwierząt niemal przestało istnieć. Zapanował marazm, który zapoczątkował lawinę zdarzeń. Krowy nie dawały mleka, więc życie ludzkości było zagrożone.


Widzicie już jak wiele dla nas ludzi znaczą zwierzęta. Nie wyobrażacie sobie bez nich życia. Książka dla dzieci wydawnictwa Babaryba podpowie wam jedną, szalenie ważną prawdę. Zacznijcie dbać o zwierzęta, bo bez nich nie ma naszego ludzkiego istnienia. Nasze światy są ze sobą powiązane, a gdy zwierzęta zaczną strajkować lawina zacznie przybierać ogromne proporcje. Krowy nie będą dawać mleka, psy nie będą nam towarzyszyć, pszczoły nie będą zapylać roślin. A stąd już bliska droga do zakończenia cywilizacji.


"Strajk" Eduardy Limy to szalenie ważna książka. Opatrzona jest pięknymi ilustracjami zaaranżowanymi w konwencji kolorystycznej czerwieni, niebieskiego, granatu i zieleni. Kolory, które widzicie na okładce stanowią bazę wypadową do wszystkich ilustracji w książce. Tekst w książce jest bardzo minimalistyczny. Na jedną rozkładówkę przypada zaledwie kilka słów. Ale słowa są bardzo wymowne, możemy się domyślać, dlaczego zwierzęta przestały zabierać głos, dlaczego nawet dzieci nie chciały się bawić, aż w konsekwencji, dlaczego na całym świecie zapanowała kompletna cisza. Nie zdradzę wam zakończenia tej historii, możecie się domyślać, że chodzi o ekologię, o ważny dla świata temat, który ostatnio pozytywnie przybiera na sile. Rozwiązanie zagadki w książce nie przychodzi wraz z tekstem. Jest zilustrowane, ale niezwykle wymowne. Na przedostatniej stronie widać naszego ptaka, który wymownie trzyma się za brzuch.


To książka dla wrażliwych dzieci, ale też dla świadomych dorosłych. Być może dziecko nie zrozumie o co chodzi, lecz rolą rodzica jest wytłumaczyć, dlaczego powinniśmy dbać o nasze środowisko. "Strajk" to kolejna książka wydawnictwa Babaryba, która dotyka tematów ekologii. I jak zawsze jest to książka, która trafia w punkt. Niedawno zrecenzowałam książkę "Ocieplenie klimatu", a z serii książek o ekologii pojawiły się także: "Śmieci", "Plastik fantastik?" i "Woda". Na pewno sięgnę też po inne książki, bo mają one niesamowity przekaz.


To nasze zadanie by uczynić świat lepszym. To zadanie człowieka. A kto, jak nie młody człowiek ma w sobie największą siłę by zmienić świat. Bądźmy lepszymi ludźmi dla środowiska. Kształtujmy postawę ekologiczną już u najmłodszych, a takie książeczki jak "Strajk" są najlepszą drogą, by zakorzenić w dziecku prawidłowe postawy.


Moja ocena: 9/10

Zrecenzowała Klaudia Cebula

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page