top of page
  • Blue Carmen

Style charakterówTytuł: Style charakterów
Tytuł oryginału: Character Styles
Autor: Stephen M. Johnson
Tłumaczenie: Bogdan Mizia
Data wydania: 9-12-2022
Wydawca: Zysk i S-Ka
Liczba stron: 408
ISBN: 978-83-8202-659-7

Dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy i co na to wpływa? Wydawać by się mogło, że teorii w tym temacie jest milion, ale niezmiennym pozostaje aspekt bycia członkiem społeczeństwa i przechodzenia przez proces socjalizacji. Do tej fundamentalnej kwestii odwołuje się książka Style charakterów Stephena M. Johnsona. Autor stara się przeanalizować czynniki wpływające na kształtowanie się osobowości człowieka, a w kolejnych rozdziałach kreuje kilka problematycznych zagadnień i poddaje je rozkładowi na części pierwsze. Wielokrotnie przytacza przykładowe zachowania i opisuje konsekwencje takich wydarzeń. Szczególną uwagę poświęca wczesnym latom rozwoju człowieka oraz szczególnej roli rodziców w człowieka. Wskazuje na ważność tej relacji i nie raz czy dwa pokazuje, jak błędy w wychowaniu i w ogóle traktowaniu dziecka wpływają na dalszy jego rozwój i jak dalekosiężne są to efekty.


Jest to publikacja napisana trudnym językiem, stworzona w celu naukowej analizy problematycznych zagadnień w kwestii typów charakterów. Zdecydowanie nie jest to „gdybanie” i rozciąganie domniemań w temacie tego, dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy. Niewątpliwie jednak autor solidnie podchodzi do tematu i wie o czym pisze. Chce szczegółowo przeanalizować problem i już we wstępie daje odbiorcy do zrozumienia, z jakiego rodzaju tekstem będzie miał do czynienia.


Style charakterów to publikacja naukowa i dlatego też polecam ją osobom zaznajomionym z psychologią na wysokim poziomie. Osobiście czytając ją miałam wrażenie, że cofnęłam się dziewięć lat i mam przed sobą teksty na studia. To nie jest książka na relaksujący wieczór po ciężkim dniu. Wymaga skupienia, cierpliwości i pewnym zasobów wiedzy.


Style charakteru zawierają bardzo wiele odwołań do innych publikacji naukowych, wiele razy powołują się na badania i teorie innych naukowców. Autor, jak to w psychologii bywa, główny nacisk kładzie na rodzaj emocji, jakie pojawiają się w różnych chwilach ludzkiego życia i nakreśla je wieloaspektowo.

Czytelnik znajdzie w publikacji też elementy stanowiące swego rodzaju ciekawostki, bo autor odwołuje się do fragmentów poradników o wychowaniu dzieci w XVIII wieku, co prawda w kontekście krytycznym, ale stanowi to interesujący dodatek i w zasadzie „smaczek” dla czytelnika.


Style charakterów niewątpliwe ukazują bardzo złożony obraz zawiłości ludzkich relacji, czynników wpływających na interakcje i portretują wiele problematycznych elementów wynikających ze skomplikowanej natury ludzkiej psychiki. To nie jest łatwa książka i na pewno może znużyć, wymaga też cierpliwego i powolnego przyswajania treści i takie podejście do niej również sugeruję – wtedy jest możliwość wyciągnięcia z niej czegoś dla siebie. Jest to publikacja naukowa i nawet jeżeli momentami język staje się bardziej przystępny, to sądzę , że to pozycja skierowana głównie do osób o wykształceniu humanistycznym, a w szczególności psychologicznym, bo to tej dyscypliny dotyczy. I może dać do myślenia, nadać kierunek refleksji nad samym sobą i otoczeniem, ale myślę, że przyjdzie to trudniej laikowi nie rozeznanemu w naukowej terminologii, a nawet może spowodować zupełnie odwrotny efekt.


Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka i portalowi Bookhunter,


Jagoda

63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page