top of page
  • Zdjęcie autoraErvi

"Supercepcja" Katarzyna Gacek, czyli ciekawa seria dla młodzieży.

Zaktualizowano: 13 maj 2021


 
Tytuły: Początek / Spisek / Sekret ulicy ciemnej / Porwanie
Autor: Katarzyna Gacek
Wydawnictwo: Znakemotikon
Stron: 288 / 304 / 320 / 
Okładki: twarde
ISBN:  9788324051328 / 9788324051571 / 9788324051991 / 9788324074839

"Supercepcja. Początek" to pierwszy tom z serii, którego akcja dzieje się w Warszawie, na początku roku szkolnego. Tam w jednej ze szkół poznajemy trójkę V-klasów (Julkę, Klarę i Tymona). Julka ma krótkie włosy i wygląd chłopczycy. Rówieśnicy śmieją się z niej, bo przez cały rok chodzi w rękawiczkach - nikt z wyjątkiem rodziny nie wie, że ma bardzo czuły dotyk.

Długowłosa blondynka Klara to z natury nieśmiała dziewczynka, która ze względu na wrażliwy słuch, nie rozstaje się z nausznikami. Z kolei pewny siebie rudzielec Tymon ze swoim nadwrażliwym zmysłem smaku bezbłędnie rozpoznaje skład potraw i ich pochodzenie.

Ich zupełnie przypadkowe spotkanie jest nie tylko początkiem wielkiej przyjaźni ale również wielu przygód.


W drugim tomie "Supercepcja. Spisek" nastoletni bohaterowie podejrzewają, że tajemnica ich niezwykłych uzdolnień kryje się w ich wspólnej przeszłości, którą postanawiają odkryć i dokładnie zbadać. Nie jest to tak łatwe jak początkowo mogło się wydawać a niesie sporo komplikacji. Ponadto w wyniku pewnych wydarzeń nastolatkom udaje im się trafić do Zuzy, które wplątują bohaterów w sprawę fałszerstwa i kradzieży bezcennych klejnotów koronnych Imperium Brytyjskiego.


"Supercepcja. Sekret ulicy ciemnej" stara się rozwikłać zagadkę zaginionej Fiony - buldożki pana Zacharego, która zaginęła w tajemniczy sposób wraz z innymi suczkami z okolicy. Bohaterowie próbując pogodzić śledztwo ze szkołą, trafiają na trop tajemniczego i niebezpiecznego mężczyzny z blizną. Ponadto zauważają, że wokół ich szkół bez przerwy krąży podejrzana czarna furgonetka. Bohaterowie nie zdają sobie sprawy z tego zrobiło się niebezpiecznie.


"Supercepcja. Porwanie" czyli jak dotąd ostatni wydany tom przygód piątki nastolatków. Julia, Janek, Klara oraz Zosia muszą zjednoczyć swoje siły, by ratować Tymka, który wpadł w poważne tarapaty i zaginął. Jedyny ślad, jaki po nim pozostał, to ubrania nad rzeką. Rozpoczyna się rozpaczliwa akcja poszukiwawcza, tym bardziej, że policja zamiast szukać chłopca, postanawia szukać jego martwego ciała.


Wydarzenia opisane w poszczególnych tomach rozgrywają się we współczesnych realiach, bliskich polskiemu czytelnikowi. Bohaterowie sprawiają wrażenie naturalnych i z wyjątkiem czułych zmysłów, tak naprawdę zbytnio nie różnią się od przeciętnych nastolatków. Nie potrafią czarować, nie posiadają magicznych stworzeń, nie latają na miotle, nie rzucają zaklęć, czy uroków. Żyją, życiem zwyczajnego nastolatka - mają swoje rodziny, chodzą do szkoły, zmagając się ze szkolnymi problemami, rozwijają się, kształcą, wykonują swoje obowiązki a dodatkowo przeżywają niesamowite przygodny, niczym w popularnej serii "Felix, Net i Nika" Rafała Kosika.

Nie oznacza to, że "Supercepcja" Katarzyna Gacek j kopią wyżej wspomnianej serii. Z pewnością nie. Autorce udało się nadać jej osobisty klimat i charakter. Przygody nastolatków w których nie brakuje zagadek, intryg i niespodzianek okrasza indywidualizmem w postaci bohaterów, którzy odrobinkę wyróżniają się spośród swoich rówieśników - jednocześnie mogliby się nie wyróżniać, gdyż tak naprawdę fakt, że ktoś posiada wrażliwe zmysły nie powinien być aż tak zaskakującym. Z kolei ich przygody nawet jeśli lekko podkoloryzowane, w jakimś stopniu mogły by spotkać współczesnych czytelników. Dzięki temu współczesnych odbiorcom literatury pani Gacek łatwiej utożsamić się z ich problemami ale i przygodami.


Styl Pani Gacek charakteryzuje lekkość i swoboda. Czuć, że autorka ma pomysł, który sumiennie tworzy ale i też wie o czym pisze - ma świadomość jak pisać aby zainteresować nie tylko młodzież (ale i dorosłych). Skupia się nie tylko na przygodach, tajemnicy i atrakcjach ale również tym, by w swojej treści "przemycić" cenne wartości jak te o rodzinie, przyjaźni, szkole, uczuciu inności, wyobcowania i wiele więcej. Wszystko z wyczuciem smaku i klasy, co książki z serii "Sepercepcja" czyni wartymi uwagi.

#znak #literaturamlodzieżowa #literaturaprzygodowa

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page