top of page
  • Natalia eS

Szare Wilki z JarocinaTytuł: SZARE WILKI Z JAROCINA
Autor: ROBERT ZIÓŁKOWSKI
Data wydania:2021
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK I S-KA
Liczba stron : 376
ISBN:978-83-8202-085-4

Rok 1919 powroty mężczyzn z frontów I Wojny światowej, odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i zryw Wielkopolski ku wolności. W tle młodzieńcze nadzieje, pragnienia i miłości. Marcin Wolf wraca z frontu, jeszcze młodzieniec, a już doświadczony jak starzec. Wraca do matki, rodzeństwa i dziadka, który wciąż pamięta nadzieje i wolnościowe porywy serca z czasów powstania styczniowego. Nie tylko rodzina czekała na jego powrót jest jeszcze Elwira młoda żona sołtysa i Kasia... Jak potoczą się losy młodych? Jaką cenę przyjdzie zapłacić za pragnienie wolności? Czy wszyscy doczekają polskiej Wielkopolski?


Jest to druga powieść w tym stylu jaką miałam okazje czytać. Pierwsza "W drodze ku wolności" Autorstwa Sege, a teraz "Szare wilki z Jarocina" - jest to bardzo budujące i pozytywne, że przypomina się i popularyzuje historię walki o niepodległość wielkopolski. Walki o odejście Niemców i nadejście Polski. Niestety po zakończeniu edukacji historii młody człowiek (oczywiście ten który systematycznie przyswajał wiedzę ) świetnie zna historię Mezopotamii, stroje rycerskie i szlacheckie, przebieg bitwy pod Grunwaldem jak dobrze pójdzie to dowie się coś o rewolucji przemysłowej i powstaniu styczniowym. Natomiast XX wiek jest czarną magią na którą nigdy nie ma czasu, którą zastają wszelkiej maści egzaminy, zielone szkoły czy wakacje...


"Szare Wilki z Jarocina" dają szanse na uzupełnienie wiedzy historycznej, a zarazem na powstanie świadomości społecznej, dlaczego Wielkopolska została w Polsce, dlaczego dla ówczesnej ludzi oddanie ziemi Niemcom nie wchodziło w ogóle w grę i o tym że Polska jest tam gdzie serce Polaka. Co jest niesamowite to to że w powieści występuje jeszcze starsze pokolenie które ze wzruszeniem wspomina powstanie styczniowe, nadzieje z nim związane.


Pomimo tego, że historia młodzieńczej miłości jest bardzo sympatyczna i Autor nie skupia się tylko na przygotowaniu powstania, nie daje zapomnieć z jak wielkim okupantem mierzyły się Jarocińskie kompanie. Organizacja broni, pozyskiwanie lojalnych osób gotowych poświecić życie za tą walkę i ich wielka nadzieja, że wszystko ma szansę się udać. To wymagało wiele odwagi i determinacji. Miesiące przygotowywań i ukrywania wszystkiego w tajemnicy, co na pewno nie było łatwe gdy Polacy z Niemcami żyli po sąsiedzku.


Chociaż jest to fikcja literacka oparta o wydarzenia historyczne daje pewne wyobrażenie warunków życia, relacji rodzinnych i nastrojów społecznych. Przede wszystkim jest o ludziach młodych, pełna nadziei radości.Wojskowe strategie, przebieg walk. Braterstwo, uczciwość, lojalność i determinacja. Powieść o młodych ale żelaznych charakterach. Napisana współczesnym językiem nadająca się dla czytelnika niemal w każdym wieku. Romantyczna historia i zagadka pewnego medalionu w tle, pobudzają ciekawość.

Robert Ziółkowski wykonał naprawdę świetną pracę nad przybliżeniem historii lotnych jarocińskich kompanii oddając im cześć i pamięć.


Biegła wataha przez las, przez wieś przez miasteczka i miasta.

Gnana zewem wolności. Wataha Szarych wilków z Jarocina.


Serdecznie polecam.

32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page