top of page
  • Zdjęcie autoraErvi

"Szkoła magicznych zwierząt." Auer Margit

Zaktualizowano: 13 maj 2021


Tytuł: Szkoła magicznych zwierząt. Tom 1 
Tytuł oryginalny: Die Schule der Magischen Tiere
Autor: Auer Margit
Seria: Szkoła magicznych zwierząt
Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
Tłumaczenie: 	Janiszewska Agata
Data premiery: 	2019-03-27
Liczba stron: 208 
ISBN: 9788380573048 

Głównymi bohaterami są Ida i Benni. Dziewczynka dopiero co się przeprowadziła i dołączyła do nowej klasy, natomiast chłopiec w oczach rówieśników uchodzi za niezdarę. Dzieci mają zupełnie inne charaktery a jednak los połączył ich ścieżki i sprawił, że kiedy się poznali, zostali najlepszymi przyjaciółmi. Niestety w pewnym momencie ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę - Ida zapomina o urodzinach chłopca i nie przychodzi na zorganizowane przyjęcie, co rani Bena i sprawia, że relacje między dziećmi ciepłych zmieniają się na zimne i nie przyjemne. Kiedy wydawać by się mogło nie widać nawet najmniejszych szans na jakąkolwiek poprawę sytuacji, nieoczekiwanie w ich pojawia się tajemniczy pan Mortimer Morrrison i jego sklep z magicznymi zwierzętami. Od tego czasu nic nie jest takie samo jak wcześniej a każde z nich otrzymuje znacznie więcej nic na początku im się wydaje.


Historia opisana w książce okazała się przyjemną i wciągającą przygodą. Styl autorki jest prosty i lekki, jednak nie banalny a dostosowany do młodszego czytelnika, natomiast bohaterowie na swój sposób naturalni oraz prawdziwi. To przeważnie, uczniowie szkoły podstawowej z których każdy posiada indywidualny zestaw cech zarówno zalet jak i wad - taka zwyczajna klasa z normalnymi dzieciakami, rodzicami, dyrektorem i ich nauczycielką. To sprawia, że w książce czuć naturalizm za sprawą którego młodym czytelnikom łatwiej utożsamić się z parą głównych bohaterów. Całość prosta acz przyjemna, z nutą baśniowości i magii w postaci tajemniczego sklepu i jego właściciela, mającą na celu urozmaicić opowiadaną historię, czyniąc z niej bardziej ciekawą a niekiedy trzymającą w napięciu. Na szczególną uwagę zasługują zwierzęta, które oprócz umiejętności rozmowy ze swoimi właścicielami, posiadają wiele indywidualnych cech - w tym także tych ludzkich jak: poczucie odrzucenia, smutek, szczęście, radość, miłość i wiele innych. Wspomniana magia także stanowi dodatkową atrakcję przy czym nie jest niczym złym i mrocznym a niegroźnym i przyjemnym wytworem wyobraźni autora (ale i dziecka, które często wyobraża sobie, że rozmawia ze swoim psem, kotem lub maskotką), który mimo iż wyraźny nie przytłacza a idealnie współgra z cala fabułą powieści.


Mimo iż książka nie jest obszerna autorce udało się umieścić w niej wiele cennych wartości i tematów z którymi powinniśmy oswajać dzieci. Jest tu mowa o szkole, szkolnych więziach, przyjaźni. O adaptacji w nowej klasie, która jest bardzo trudna i dostarcza wiele stresu oraz strachu. Nawiązywaniu nowych znajomości, adaptacji w nowym otoczeniu, akceptacji przez rówieśników, odpowiedzialności czy też adopcji zwierząt i odpowiedniego traktowania ich.


"Szkoła magicznych zwierząt" to książka warta zainteresowania zarówno przez młodszych czytelników jak i dorosłych np. rodziców. Nie tylko bawi i cieszy ale również uczy a wszystko w lekkiej, prostej i przyjemnej formie, bez ani krzty dydaktyzmu czy umoralniania. Dla dzieci jest świetną rozrywką, natomiast rodziców przypomnieniem a może nawet i uświadomieniem tego co tak naprawdę jest ważne w życiu (między innymi rodzina, miłość, to by wspólnie spędzać czas...). Zachęcamy do wspólnego czytania i przeżywania przygód.


#ksiazkidladzieci #wydawnictwodebit18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page