• Bookhunter

"Szkoła magicznych zwierząt." Auer Margit


Tytuł: Szkoła magicznych zwierząt. Tom 1 
Tytuł oryginalny: Die Schule der Magischen Tiere
Autor: Auer Margit
Seria: Szkoła magicznych zwierząt
Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
Tłumaczenie: 	Janiszewska Agata
Data premiery: 	2019-03-27
Liczba stron: 208 
ISBN: 9788380573048 

Głównymi bohaterami tej niezbyt obszernej książki są Ida i Benni. Dziewczynka dopiero co przeprowadziła się i dołączyła do nowej klasy, natomiast chłopiec w oczach rówieśników uchodzi za niezdarę. Los chciał, że połączył drogi tych dwojga, którzy kiedy już się poznali, zostali najlepszymi przyjaciółmi. Do czasu... Niestety Ida zapomina o urodzinach chłopca i nie przychodzi na przyjęcie na które została zaproszona, co rani Bena. Chłopiec czuje się zraniony i urażony, co sprawia, że relacje między dziećmi ciepłych zmieniają się na zimne i nie przyjemne. Co gorsze nie widać szanse na jakąkolwiek poprawę stawiając ich przyjaźń pod znakiem zapytania. I wtedy nieoczekiwanie w ich życiu zjawia się magia... a wszystko za sprawą tajemniczego pana Mortimer'a Morrrisona i jego sklepu z magicznymi zwierzętami, które rozmawiają ze swoimi opiekunami - tylko i wyłącznie nimi, natomiast innym mogą wydawać się zwyczajną pluszową zabawką. Teraz kilkoro wybrańców otrzyma własne magiczne zwierzę.


Po opisie książka zapowiada przyjemną i ciepłą lekturę którą można miło spędzić czas. I tak właśnie było. Całość czyta się błyskawicznie a po jej ukończeniu, mając pod ręką drugi tom, czytelnik najprawdopodobniej chętnie sięgnie kontynuację. Styl autorki jest lekki, przyjemny, lecz nie banalny - dostosowany do młodszego czytelnika a sama opowieść naprawdę ciekawa i wciągająca. Margit Auer napisała powieść z wyczuciem i zachowaniem harmonii między tekstem a dialogami (poszczególne wątki i motywy nie przytłaczają). Czuć, że zna naturę młodego czytelnika i doskonale wie czego oczekuje i co lubi w książkach.


Bohaterowie książki to przeważnie dzieci, uczniowie szkoły podstawowej o różnych cechach charakteru, posiadający zarówno swoje mocne jak i słabe strony. Znajdziemy tych życzliwych, nieśmiałych, odważnych, czy 'kujonów" ale również zawadiaków lubiących uprzykrzać innym życie. Taka zwyczajna klasa z normalnymi a przede wszystkim naturalnymi dzieciakami, nauczycielką, czy rodzicami. Dzięki owemu naturalizmowi młodym czytelnikom łatwiej utożsamić się z parą głównych bohaterów z którymi mogą odnaleźć wspólne cechy a może nawet zainteresowania. Wspomniany magicznych sklep z tajemniczym właścicielem a także magiczne zwierzęta, mają na celu urozmaicić opowiadaną historię, czyniąc z niej bardziej ciekawą, interesującą a niekiedy trzymającą w napięciu. Nie ukrywajmy zwierzęta są tutaj najciekawsze, tym bardziej, że oprócz umiejętności rozmowy ze swoimi właścicielami, posiadają także wiele indywidualnych w tym także ludzkich cech takich jak dialog, poczucie odrzucenia, smutek, szczęście, radość, miłość i wiele innych. Wspomniany fanatyczny/magiczny motyw w zasadzie jest tutaj jedynym i co najważniejsze, mimo iż wyraźny nie dominuje i nie przytłacza a idealnie współgra z cala fabułą powieści.


"Szkoła magicznych zwierząt" to nie tylko przygoda ale również bardzo ważne tematy z którymi powinniśmy oswajać dzieci. Jest tu mowa o szkole, szkolnych więziach, przyjaźni. O adaptacji w nowej klasie, która jest bardzo trudna i najczęściej przynosi wiele stresu, lęku, niepokoju. O nawiązywaniu nowych znajomości, adaptacji, akceptacji przez rówieśników, odpowiedzialności za kogoś, czy też adopcji zwierząt i traktowania ich. Dowiedzą się także jak łatwo skrzywdzić drugiego człowieka. Mimo iż książka nie jest zbyt obszerna autorce udało się umieścić w niej tak wiele cennych wartości wplecionych w lekką i przyjemną fabułę.


"Szkoła magicznych zwierząt" to książka naprawdę godna uwagi zarówno młodszych czytelników jak również dorosłych np. ich rodziców. Młodsi będą czerpać z niej przygodę jak również poznają cenne wartości, natomiast starsi oraz dorośli (rodzice) mogą przypomnieć co jest ważne w naszym życiu, czy łatwiej łatwiej zrozumieć naturę i psychikę dziecka, również spędzając miło czas i przypominając sobie jak to jest samemu być dzieckiem.


#ksiazkidladzieci #wydawnictwodebit


16 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon