top of page
 • Ervi

"Szkoła magicznych zwierząt. Hit czy kit?" Margit Auer

Zaktualizowano: 13 maj 2021


 Tytuł: "Szkoła magicznych zwierząt. Hit, czy kit"
Autor: Auer Margit
Tytuł oryginalny: Die Schule der magischen Tiere. Abgefahren!            
Seria: Szkoła magicznych zwierząt (Tom 5 )
Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
Tłumaczenie: Janiszewska Agata
Data wydania: 2020-09-02                                                                       
Liczba stron: 216
ISBN: 9788380574052                         

"Szkoła magicznych zwierząt. Hit czy kit?" Margit Auer to piąty tom z serii przygód grupki uczniów z których każdy otrzymuje pod opiekę jedno magiczne - wyjątkowe zwierzątko. Między opiekunem a pupilem szybko tworzy się silna więź, która sprawia, że rozumieją swoją mowę.

W pierwszej części to Ida i Ben otrzymali swoje zwierzątko a w kolejnych trzech następna siódemka: Jo, Czoko, Anna Lena, Eddie, Helena, Sisi oraz Silas. To już zacna grupka, jednak kto będzie następny?


Historia rozpoczyna się prawdziwą sensacją w szkole. Okazuje się, że klasa panny Cornfield zakwalifikowała się do popularnego telewizyjnego show i wystąpi w telewizji. Dyrektor szkoły pan Siegmann tryska z dumy i już nie może doczekać się, kiedy w mediach usłyszy o swojej placówce, natomiast uczniowie stają do rywalizacji. Przygotowania idą pełną parą, jednak nie wszystkie dzieci są szczęśliwe - niektóre z nich nie są przekonane, czy wystąpienie w telewizji jest dobrym pomysłem. Henrietta, mały żółwik Benniego przeczuwa, że coś jest nie tak a to co ma okazać się zabawą i czystą rozrywką, skrywa swoje drugie - mroczniejsze oblicze.


W piątym tomie podobnie jak i w poprzednich w niby zwyczajną historię o szkolnych perypetiach nastolatków, zostaje wpleciona spora dawka przygód, tajemnic oraz zagadek. Opisane wydarzenia są na tyle realne, że rzeczywiście mogły mieć (a może i mają) miejsce w prawdziwym życiu, natomiast biorący w nich udział postacie w miarę realni i prawdziwi (no może z wyjątkiem gadających zwierzaków, chociaż i tutaj widać naturalizm - dzieci niejednokrotnie rozmawiają ze swoimi pupilami, wyobrażając sobie, że one także mówią do nich). Dzięki temu młodym czytelnikom łatwiej będzie wczuć się zarówno w fabułę jak również bohaterów - zrozumieć ich myśli, uczucia a także wybory jakich dokonali. Wszystko w połączeniu z lekkim i prostym, jednak nie infantylnym językiem, okraszane odrobiną niewinnej magii, tworzy ciekawą przygodę, będąc jednocześnie atrakcją dla niejednego czytelnika.


Jednak książka to nie tylko akcja oraz przygody. Sporo tutaj o szczerej przyjaźni, współpracy i solidarności, pomocy, wzajemnym wsparciu, tym, że w grupie można zdziałać więcej. Akceptacji siebie nawzajem ze wszystkimi zaletami ale i wadami oraz talentach, które posiada każdy z nas, tylko czasem są one głęboko ukryte. Przypomina i tłumaczy, że zwierzątko to nie pluszowa zabawka, którą odłożymy na półkę kiedy nam się znudzi a żywe stworzenie, które czuje, myśli, przeżywa, kocha, cierpi... żywy organizm o który trzeba dbać, troszczyć się, interesować i opiekować każdego dnia. Kochać a wtedy ono odwdzięczy nam się tym samym.


Piąta część serii podobnie jak poprzednie stanowi udaną kontynuację z którą można miło spędzić czas. Prostą, lekką i dość przyjemną. Może i niektóre sytuacje przedstawione w książce w oczach dorosłego okażą się za niestosowne jak kłamstwo, czy ciągnięcie za włosy, jednak należy pamiętać, że one także są naturalne, dotyczą dzieci a ponadto pojawiają się w wielu innych pozycjach literatury dziecięcej. To jedne z tematów, których nie powinno się pomijać i bagatelizować, tylko rozmawiać, tłumaczyć oraz wyjaśniać. Dorastanie polega między innymi na poznawaniu świata - próbowaniu, doświadczaniu, przeżywaniu. Ważne aby rodzic aktywnie, jednak bez przesady w tym wszystkim uczestniczył i nakierował człowieka na właściwą drogę - wyjaśnił co jest słuszne a co nie. Książki mogą okazać się idealnym punktem wyjścia do takich rozmów - "Szkoła magicznych zwierząt" jest jedną z nich.
34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page