top of page
 • Zdjęcie autoraErvi

"Szkoła magicznych zwierząt. W ciemnościach" Auer Margit

Zaktualizowano: 13 maj 2021


Tytuł: Szkoła magicznych zwierząt. W ciemnościach  
Autor: Auer Margit
Tytuł oryginalny: Die Schule der Magischen Tiere. Licht aus!            
Seria: Szkoła magicznych zwierząt (Tom 3 )
Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
Tłumaczenie: Janiszewska Agata
Data wydania: 2019-09-18                                                         
Liczba stron: 208
ISBN: 9788380573482  
Fotografia: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/szkola-magicznych-zwierzat-w-ciemnosciach-audiobook-do-pobrania   

"Szkoła magicznych zwierząt. W ciemnościach" to trzecia pozycja z serii o magicznym sklepiku i uczniach z których wybrani otrzymują pod opiekę zwierzęcego przyjaciela z którym mogą rozmawiać. Kiedy kolejny wybraniec Eddi otrzymuje magiczne zwierzę – nietoperzycę Eugenię – cała klasa chciałaby znaleźć się na jego miejscu. No prawie cała - wyjątek stanowi jedna z dziewczynek, która w ogóle nie chce magicznego zwierzęcia. Tym czasem zbliża się wielka noc czytania książek a dla grupy dzieci wydarzenia przybierają niebezpieczny obrót: zostają uwięzione w podziemiach szkoły.

Czy magiczne zwierzęta pomogą im wydostać się z pułapki?


"Szkoła magicznych zwierząt. W ciemnościach" to przyjemna seria niemieckiej autorki, która mimo iż powstała z myślą o dzieciach, może spodobać się także dorosłym. Bohaterowie poszczególnych części to zwyczajni nastolatkowie, którzy mają swoje problemy, popadają w kłopoty i odnoszą sukcesy. Cieszą się, obrażają, kłócą ze sobą, pomagają... są naturalni i prawdziwi, podobnie jak ich szkolne przygody oraz życie.

Tutaj nie ma wielkich czarów, które znamy z powieści fantasy, nie ma gwiazdek i iskier strzelających z różdżek, elfów, wróżek, smoków... Mimo tego jest przygoda, akcja i są tajemnice ze szczyptą baśniowości i delikatnej magii jaką są magiczne zwierzęta, potrafiące rozmawiać ze swoimi opiekunem. Prawie identycznie jak w prawdziwym życiu, bo przecież i odrobinka magii jest nam znana. A to sprawia, że książka jest nie tylko ciekawa ale i na swój sposób prawdziwa i z dozą naturalności. Młodym czytelnikom łatwiej jest żyć się z bohaterami, którzy przypominają ich samych i których życie jest zbliżone do ich życia - utożsamić, polubić lub nie, czy też znaleźć swojego ulubieńca. Jedyne co różni ich od "prawdziwych" dzieciaków to fakt posiadania magicznego zwierzątka, jednak i w życiu maluchy mają zwierzęcych podopiecznych o których muszą troszczyć się, szanować kochać. Rozmawiają z nimi i bardzo często wyobrażają sobie, że one mówią do nich. Dla dorosłych to czysta fikcja a dla niektórych dzieci prawda, bo przecież ich wyobraźnia nie zna granic.


Autorka ma naprawdę lekkie, przyjemne i plastyczne pióro, które pomimo prostoty nie jest infantylne - pozwala aby dzieci razem z bohaterami przeżywały kolejne przygody, doświadczały różnych emocji (w tym tych "mroczniejszych" , jednak nie rodem z horroru) jak również stawiały czoła wszelkim niepewnościom. To kolejna porcja atrakcji jak również rozmaitych problemy z którymi stykają i borykają się dzieci np. dorastanie, zmiana szkoły, odnalezienie się w nowym domu, wstyd z powodu złej sytuacji materialnej rodziców, przyjaźń, akceptacja, szacunek do innych, opieka nad zwierzętami, dbanie o przyrodę i wiele innych. To wszystko czyni z książki niebanalną i wartą przeczytania pozycją.

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page