top of page
  • liluczyta

"Ta, która zawiniła" Jane Corry


Traumatyczne wydarzenia, z różnych okresów życia, potrafią nas całkowicie zmienić, zaburzyć nasze postrzeganie rzeczywistości, doprowadzić do nieprzemyślanych decyzji, których konsekwencje trzeba będzie ponieść.


Bohaterkami powieści Jane Corry są dwie kobiety, które teoretycznie dzieli wszystko, a tak naprawdę łączy więcej niż by się mogło wydawać. Obydwie mają za sobą trudne przeżycia, zawirowania rodzinne, decyzje które wywróciły ich życie do góry nogami. Akcja w książce nie ma zawrotnego tempa, autorka dość powoli ujawnia nam kolejne szczegóły z życia Elli i Jo, długo nie widzimy nic, co mogłoby je razem połączyć, a jednak zakończenie daje odpowiedzi na wiele pytań. Pozwala zajrzeć w głąb bohaterek i zrozumieć ich postępowanie.

Okropne dzieciństwo Ellie od momentu śmierci jej matki, kiedy do jej rodziny wkracza macocha, która znęca się nad nią psychicznie, opieka nad braciszkiem, odpowiedzialność, która została na nią zrzucona, tragedia która później się wydarzyła, to wszystko przerosło dziewczynkę i wywarło ogromny wpływ na jej całe dorosłe życie.

Jo, druga z bohaterek powieści, niestety też nie miała łatwego dzieciństwa, dom dziecka, późniejsze perypetie, mąż, dzieci, alkohol, brak pieniędzy, jej życie nie należało do łatwych. Wylądowała na ulicy, ciągle oglądając się za siebie, strach to jej kolega, a codzienność to ciągła walka o zaspokojenie podstawowych potrzeb.

W książce nie ma wartkiej akcji, wielkich zwrotów, czy zaskoczeń. Autorka raczej porusza i zwraca naszą uwagę na dwa ważne tematy: stresu pourazowego PTSD, tego jak nasz umysł nadal jest niezbadany, jak potrafimy pewne zdarzenia wypierać, jak uciekamy w siebie, teoretycznie chroniąc swoje ja, a w rzeczywistości nie panując nad swoim życiem. Drugi ważny temat, to bezdomność, która ma różne oblicza. Czasem wynika z naszych osobistych wyborów i rezygnacji z dotychczasowego życia, jednak najczęściej jest niezamierzona i wynika z nie zawsze przemyślanych decyzji lub traumatycznych wydarzeń. Na ile jest naszym świadomym wyborem, a w jakim wymiarze przymusem? To już całkiem osobna historia każdej osoby, która znalazła się w takiej sytuacji.

„Ta, która zawiniła” to książka opisana jako thriller psychologiczny. Osobiście, mi bardziej przypomina mocniejszą powieść obyczajową, niż thriller, czy autorka mnie zachwyciła tą historią? chyba nie całkiem, ale na pewno skłoniła do przemyśleń i szukania informacji na temat bezdomności w naszym kraju czy dowiedzenia się czegoś więcej o stresie pourazowym.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page