top of page
  • Ervi

"Tajemnice domu handlowego Sinclairs" Katherine WoodfineTytuły: Pozytywka / Drogocenna ćma / Szmaragdowy Smok / Pawie Piórko 
Autor: Katherine Woodfine 
Seria: Tajemnice domu handlowego Sinlairs 
Przekład: Jolanta Dobrowolska (pierwsze dwa tomy), Ewa Westwalewicz-Mogilska (dwa ostatnie tomy)
Projekt okładki i ilustracje: Maciej Szymanowicz 
Wydawnictwo: Dwukropek 
Stron: 328 / 352 / 352 / 352 
Okładki: twarda
ISBN: 9788378748922 / 9788378746287 / 9788378749288 / 9788381410205 


Literatura ma to do siebie, że daje możliwość nie tylko odpoczynku, relaksu, czy poszerzenia horyzontów ale również przeniesienia się do minionej epoki, czy przeżycia fanatycznych przygód. Takimi pozycjami mogą okazać się jedne z pierwszych książek wydawnictwa Dwukropek należące do serii "Tajemnice domu handlowego Sinclairs" brytyjskiej pisarki Katherine Woodfine .


Akcja pierwszej części "Pozytywka" rozgrywa się w Londynie 1909 roku, gdzie mieszka i żyje urodzona w bogatej rodzinie czternastoletnia Sophie Taylor. Niespodziewana śmierć ojca sprawia, że dziewczyna w ciągu jednego wieczoru traci cały swój majątek i aby przeżyć jest zmuszona znaleźć pracę, która uchroniłaby ją przed głodem. Niespodziewanie posada znajduje się w nowo założonym Domie Handlowym Sinclairs, gdzie nastolatka zatrudnia się jako ekspedientka. W przeddzień wielkiego otwarcia ze sklepu zostaje skradziony bezcenny, nakręcany wróbelek a podejrzenie pada na Sophie. Nastolatka z pomocą nowych przyjaciół Billy’ego oraz Lilian musi rozwiązać zagadkę zniknięcia pozytywki, aby oczyścić się z zarzutów.


Drugi tom "Drogocenna ćma" Sophie i Lil odwiedza Panna Veronica Whiteley z prośną o odnalezienie skradzionej i niezwykle cennej brylantowej broszki w kształcie ćmy, która skrywa pewną tajemnicę. Do pomocy w poszukiwaniach cennego przedmiotu włącza się rodzeństwo z chińskiej dzielnicy Londynu. Mimo tego rozwiązanie zagadki nie będzie łatwe, bowiem na drodze Sophie po raz kolejny staje niebezpieczny i przyprawiający o dreszcze Baron.


Trzeci tom "Szmaragdowy Smok" to kolejne śledztwo tym razem skradzionego starego obrazu przedstawiającego wizerunek Szmaragdowego Smoka, który niemal świeci szmaragdową zielenią. O kradzież zostaje posądzona niewinna kustoszka wystawy. Młode panie detektyw postanawiają rozwikłać zagadkę i odszukać prawdziwego sprawcę.


Całą serię kończy "Pawie Piórko", którego akcja rozgrywa się rok po wydarzeniach z "Pozytywki". Zbliża się Boże Narodzenie i Sylwester, jednak nasze bohaterki nie zaznają spokoju a zostaną wplątane w kolejną intrygę. ktoś planuje zamach na króla, do tego na światło dzienne wychodzą mroczne tajemnice Winter Hall. Czyżby to kolejna sprawka Barona? Dziewczęta wraz z przyjaciółmi postanawiają za wszelką cenę rozwikłać zagadkę i powstrzymać złoczyńcę. Nie będzie to łatwe - kluczową rolę odegra przeszłość Sophie i list napisany przez jej ojca zimą w Boże Narodzenie.


Akcja powieści rozgrywa się na początku XX wieku w ówczesnym Londynie. Autorka starała się pokazać to jak miasto było podzielone na ludzi bogatych i biednych - te dwa różne światy i skrajne różnice zarówno pod względem środków do życia jak i codziennego życia w tym podejmowanej pracy, czy sposobie spędzania wolnego czasu. Z jednej strony przepych, luksus i bogactwo, natomiast z drugiej skrajna bieda, nędza, głód. Miasto zostało podzielone na dwie dzielnice: opiewające luksusem i te brzydkie a nawet przerażające, których człowiek nie chciałby odwiedzać. Jednocześnie wraz z początkiem XX wieku sytuacja społeczna zaczyna powoli się zmieniać. Do tej pory uciszane kobiety, zdobywają się na odwagę i postanawiają walczyć o swoje prawa zarówno do głosowania jak i podejmowania pracy czy nauki. Takim przykładem jest główna bohaterka Sophie, która po stracie całego majątku postanawia podjąć się pracy, która zapewniła by jej wikt i opierunek. Pojawia się także temat kolonializmu, realizacji własnych marzeń, buntu wobec rodziców, podejmowania studiów zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, uprzedzeń, konfliktów między pokoleniami, czy też sufrażystek walczących o prawa kobiet. Autorka duży nacisk kładzie na wątki obyczajowe, które stanowią ciekawą "bazę" to intryg i zagadek.


Bohaterowie powieści są sympatyczni, może trochę przerasowani a ponadto zachowują się zbyt dojrzale jak na swój wiek, jednak nie nudni.

Na pierwszy plan wysuwają się stopniowo rodząca się przyjaźń między Sophie i Lili. Każda z nich ma swoje plany i marzenia, które powoli stara się realizować, jednocześnie mając na uwadze innych. Do tego są mądre, inteligentne, uważne, zaradne a także chętne do pomocy i działania.

Pojawia się nieco zbuntowany i kochającym książki, młodszy portier Billy, członek ganku Joe, także wyrazisty czarny charakter w osobie tajemniczego Barona a także inni bohaterowie, którzy odgrywają ważną rolę w poszczególnych tomach z serii. Relacje i interakcje miedzy bohaterami zostały dobrze a przede wszystkim wiarygodnie nakreślone, co czyni z nich jeszcze wiarygodniejsze postacie i pozytywnie wpływa na przebieg historii. Zarówno język jak i styl są proste i swobodne, natomiast polskie tłumaczenie dobre. Autorka w miarę szybko wprowadza pierwsze zagadki - dla dorosłego czytelnika okażą się one bardzo łatwe, jednak nie można powiedzieć, że akcja została źle poprowadzone. Ponadto należy pamiętać, że seria jest kierowana do młodszego odbiorcy, który najprawdopodobniej będzie bawił się bardzo dobrze.


Cała historia przywołuje na myśl "Małą księżniczkę". Mamy tutaj Londyn u schyłku epoki, osieroconą przez swojego bogatego tatę dziewczynkę, która z dna na dzień traci dach nad głową i musi podjąć się pracy - nastolatkę z jednej strony dumną i silną, natomiast z drugiej wrażliwą, empatyczną, dostrzegają krzywdę i biedę innych. Sama Woodfine nie ukrywa swej fascynacji klasyką brytyjskiej literatury dziecięcej. Jednak to nie czyni z "Tajemnic domu handlowego.." powieści banalnych a na swój sposób dodaje im uroku.


Katherine Woodfine udało się stworzyć bardzo przyjemną serię, która mimo iż prosta i wyraźnie kierowana do młodszego czytelnika, może wciągnąć i zauroczyć odbiorców w różnym wieku. Znajdziecie tutaj mocno wyczuwalny klimat Londynu minionej epoki, przyjemnych bohaterów i niebanalne historie. Nie zabraknie tajemnic, zagadek, intryg, odrobiny strachu (w tym gęsiej skórki) a także przesłania także lekcji historii, feminizmu, kultury i tradycji wplecionych w fabułę.

Polecam w szczególności czytelnikom od 9 roku życia ale i starszym, którzy choć na chwilę chcieliby przypomnieć sobie beztroskie (jednak nie pozbawione problemów) dzieciństwo.


32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page