top of page
  • Mary Bycowsky

„Tajemnice ogrodu Foksal” Jagna Rolska


Tytuł: Tajemnice ogrodu Foksal
Autor: Jagna Rolska
Data wydania: 2021-09-01
Liczba stron: 352
Wydawca: Lipstick Books
ISBN: 9788328091030

Jagna Rolska rozpoczyna przygodę z czytelnikiem od wysokiego C i choć książka to bardziej młodzieżowy romans, najpierw odkrywamy trupa.

Akcja przenosi nas do Warszawy roku 1772. Michał Hanibal, malarz artysta, postanawia wkraść się do ukończonego właśnie, ale jeszcze nie otwartego, tytułowego ogrodu Foksal. Jakież jest jego zdziwienie, gdy wśród bujnej roślinności i alejek znajduje młodą dziewczynę i ciało martwego mężczyzny.

Daniela twierdzi, że jedynym, co pamięta jest właśnie to imię. Malarz nie zastanawiając się długo odstawia kobietę do pałacu swojej znajomej, hrabiny Osnowieckiej, gdzie ma dojść do siebie. Dobrze się składa, hrabina prowadzi mini szkołę dla dziewcząt, Daniela ma więc rówieśnice, które wyjaśniają jej zastany porządek.

Jest to ciekawy zabieg autorki, bowiem czytelnik razem z dotkniętą amnezją bohaterką poznaje świat, uniesienia serca oraz wszelkie niuanse pałacowego życia.

Pozostają pytania - kim był trup? Kim jest Daniela? I skąd oboje wzięli się w zamkniętym ogrodzie po zmroku?

Autorka stworzyła pełnokrwiste, nieco przerysowane, ale na pewno barwne postacie, wśród których najbardziej przypadła mi do gustu kontrowersyjna hrabina Osnowiecka. Nie wstydzi się paradować w męskiej garderobie, a wraz z mężem prowadzą otwarty na innych partnerów związek.

Ogólnie w książce nie brakuje uniesień seksualnych i choć wszystkie prezentowane są ze smakiem, ta cześć literackich opisów jest obecna, młodość wszak rządzi się swoimi prawami.

Osobiście ubódł mnie pewien fragment: „Jest bardzo stary, ma ponad trzydzieści lat, ale trzyma się świetnie” - tak jedna z dziewcząt opisuje swojego wuja. Nie przesadzajmy, trzydziestka to jeszcze nie starość, choć może nastolatki tak myślą…

Autorka sporo uwagi poświęca kwiecistym nomen omen opisom flory i wszelkiego rodzaju roślinności. Tworzy je tak obrazowo, że mamy kwiecie przed oczami i niemal czujemy jego zapachy.

Ogród Foksal ma swoje tajemnice i choć niespiesznie, odkrywamy je na kartach książki. Dorosłym powieść ta może wydać się nieco infantylna, naiwna. Dla młodzieży jednak wydaje się być bardzo na miejscu. Zwłaszcza dziewcząt, którym bliskie będą rywalizacja i szybsze bicie serca na widok wybranka. A może wybranki? Wybierzcie się w tę podróż do osiemnastowiecznej Warszawy, poromansujcie i przekonajcie się sami.

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page