top of page
  • Mary Bycowsky

„Tajemnice suwalskiego jeziora” Krzysztof Jasza
Tytuł: Tajemnice suwalskiego jeziora
Autor: Krzysztof Jasza
Data wydania: 2021-10-11
Liczba stron: 372
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382195057

Magda jest architektką wnętrz, która dostała zarazem ambitne i nieciekawe zlecenie. Los rzucił ją na Suwalszczyznę, gdzie ma zająć się projektem domu. Nie mając ochoty na spotkanie z rodziną, postanawia zostać na zapadłej wsi na święta. Wszyscy podwykonawcy rozjeżdżają się do swoich domów i młoda kobieta zostaje na odludziu sama.

Już ten fakt jest niepokojący, ale jeśli dodać do tego legendy o ataku tajemniczej bestii… może psa, może wilka, a najpewniej wilkołaka-demona, krążące wśród miejscowych i wyglądającego na nie spełnia rozumu sąsiada, atmosfera robi się gęsta.

Klimat książki przypomina nieco serial animowany Scooby Doo. Nie jest jednak aż tak wesoło. Autor świetnie oddał atmosferę wioski, w której wszyscy się znają, krążą plotki, których naturalnym źródłem wymiany jest lokalny sklep, zaopatrzony najlepiej w tanie alkohole.

Tajemnicze śledztwo nad jeziorem wciąga i kiedy tylko przywykniemy do nieco specyficznego stylu Jaszy, czyta się przyjemnie. Choć książka jest odrobinę przegadana, warto zwrócić na nią uwagę, choćby ze względu na nietypową tematykę. Ileż bowiem przypominacie sobie lektur o mocach nadprzyrodzonych na polskiej wsi… i wilkołakach.

Nie jest to może „Szeptucha” jednak miejskie, a raczej wiejskie legendy i smierć są intrygującym pomysłem na publikację. A akcja nie raz nas zaskoczy. Polecam tę nieszablonową książkę wszystkim miłośnikom kryminałów, jako coś nowego, innego i przez swój folklor nietypowego na polskim rynku wydawniczym.

43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page