top of page
  • Mary Bycowsky

„Tatowanie” Krystian HankeTytuł: Tatowanie. Jak zostałem lekko odklejonym ojcem
Autor: Krystian Hanke
Data wydania: 2020-10-14
Liczba stron: 390
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
ISBN: 9788308070611Ojciec zawsze odgrywał w wychowaniu dziecka ważną rolę. Nie zawsze jednak świadomie. Dziś coraz popularniejsze są urlopy tacierzyńskie, a Panowie coraz chętniej zajmują się dziećmi. Zmieniła się rola płci w naszej kulturze i dla takich właśnie odważnych ojców przeznaczona jest ta książka.

Autor, redaktor cyklu „Projekt tata” w słynnej radiowej Trójce, nie boi się być uznany za „miękkiego” wrażliwca. Kocha swoje dzieci całym sercem i z dziennikarskim kunsztem kronikarza notuje zabawne cytaty z dwójki swoich latorośli.

Pomysł na program powstał, gdy żona redaktora była w pierwszej ciąży. Hanke wspomina emocje jakie towarzyszyły mu od czasu otrzymania radosnej wiadomości, aż po wychowanie rezolutnego Tośka. Dziś kawaler chodzi już do szkoły i doczekał się siostry, Alicji. Antoni odnalazł się w roli starszego brata świetnie, o czym z dumą szczęśliwego ojca opowiada nam autor.

Notek z zabawnymi cytatami jest wiele, nie jest to jednak książka-zbiór aforyzmów. Hanke pokazuje nam kolejne etapy, przez które musiał przejść jako tata. Od trudów znalezienia odpowiedniego szpitala do porodu, po wyzwanie, jakim jest ogarnięcie dwójki dzieci w czasach koronawirusa. Lektura jest bowiem bardzo aktualna.

Znajdziemy w niej liczne pomysły na zabawy, sztuczki i fortele do jakich można się posunąć, aby przechytrzyć dzieciaki, które autor z czułością nazywa „trollami”. Można śmiało się zainspirować, będąc matką także. Aż miło się czyta o całym wszechświecie rodzicielstwa, jakiego doświadcza mężczyzna, jakie to dla niego istotne.

Nie chodzi o to, żeby być idealnym, a o to, żeby kochać, choć to czasem wymaga głębokich wdechów i odliczania w myślach. Prawdziwy ojciec jednak daje radę.

Szczególnie wzruszającym dla mnie opisem jest ten opowiadający o powitaniu przez Tośka młodszej siostry, gdy „na dzień dobry” podarował jej jedną ze swoich ulubionych zabawek. Dzieci są odbiciem tych, którzy je wychowują. Mają oczywiście swój indywidualny charakter, jednak wiele rzeczy można z nimi wypracować. Wsparcie i pomysły na tę skądinąd przyjemną pracę odkryjecie w trakcie lektury.

Podzielona ona została na kolejne miesiące i dzięki temu dowiemy się, jakie zabawy i atrakcje dla dzieci zastosować odpowiednio do pory roku, czy świąt w kalendarzu. Jak omijać korki w długie weekendy i nie wygadać sekretu o Mikołaju. Jak radzić sobie w przedszkolu i na placu zabaw. Jak wytępić wulgaryzmy i ograniczyć czas dziecka przy tablecie. Jak usypiać, karmić z użyciem odpowiedniej diety i walczyć z przeziębieniem. Ogólnie, jak sobie poradzić w nowej sytuacji.

Wszystkie te „polecanki” mogą nam pomóc na własnym podwórku. Zwłaszcza, że nie jest to sztywny poradnik. To raczej sugestie, jak być prawdziwym Ojcem przez duże „O”, czy raczej Rodzicem przez duże „R”. A wszystko to opisane z humorem i dystansem, więc czyta się nad wyraz przyjemnie. Książka w sklepach od 14 października!

Zrecenzowała: Maria Piękoś

Źródło okładki: Wydawnictwo Literackie

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page