top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Trzy kaczki. Historia pewnej rodziny" Ewelina Chudzik
Tytuł: Trzy kaczki. Historia pewnej rodziny
Autor: Ewelina Chudzik
Data wydania: 2021-05-10
Liczba stron: 358
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382193688


Myśląc o przemocy domowej z reguły skupiamy się na tej fizycznej. Rzadko kiedy bierzemy pod uwagę warstwę psychiczną, emocjonalną, tak jakby jedynie podbite oko, ukryte pod ubraniem bruzdy czy siniaki mogły świadczyć o rozgrywającym się w czterech ścianach dramacie. Rzadko wspomina się o przemocy emocjonalnej, a jej ofiary w dużej mierze słyszą, że chyba przesadzają. W powieści Trzy kaczki. Historia pewnej rodziny Ewelina Chudzik ukazuje dom napiętnowany przez zmienny humor ojca. Ich życie wygląda jak walka: on jeden i cztery kobiety stawiające mu czoła.


Historię poznajemy z perspektywy trzech sióstr: Bogusi, Poli i Róży. Każda jest w innym wieku, na różnym etapie życia, ma inne priorytety. Róża i Bogusia są już dorosłe, podejmują pracę zarobkową, starają się ułożyć sobie życie, założyć swoje rodziny. W chwili rozpoczęcia powieści Pola ma piętnaście lat, jest nastolatką, ma młodzieńcze ideały. Przeżywa swoją pierwszą miłość.

Wszystkie te kobiety żyją według humorów ich ojca. Czekają na jego wybuchy, na złość wylewającą się nagle, bez ostrzeżenia, na słowa raniące jak nóż. W każdej z nich takie zachowanie odciska swoje piętno, przekłada się na stosunki rodzinne, pracę, szkołę. Dziewczęta zmagają się ze strachem, depresją, wstydem.


Opowieść wi­gi­lij­na nie­ocze­ki­wa­nie prze­kształ­ci­ła się w hi­sto­rię życia. Hi­sto­rię bez­rad­no­ści, stra­chu, kilku ko­biet i jed­ne­go męż­czy­zny, któ­rzy tkwi­li w jed­nej prze­strze­ni, spę­ta­ni nie­wi­dzial­ną liną.

Autorka powoli zaznajamia nas z losem tej rodziny, pokazuje jej podwaliny. Z czasem córki zaczynają doszukiwać się motywów jego postępowania i dostrzegają rysy na wizerunku swojej rodziny jakich do tej pory nie widziały. Zaczynają dostrzegać, że obraz ojca, jaki do tej pory miały w głowie, nie jest zero jedynkowym, że nieustanny brak szacunku ze strony ich mamy wywarł też na nim swoje piętno.


Ewelina Chudzik pisze pięknie, miejscami nieco poetycko. Stworzyła postaci z krwi i kości, rodzinę z problemami, prawdziwą, taką jaką można spotkać wszędzie. Autorka dała do zrozumienia, że przemoc emocjonalna sieje wielkie spustoszenie, a jej ofiary zmagają się latami z jej skutkami.


Jako że opowieść poznajemy z perspektywy każdej siostry, mamy okazję wniknąć w ich umysł, poznać podejście do życia, sprawdzić co myślą o rodzinnej sytuacji. Tak jak wspomniałam wcześniej, każda z dziewczyn jest inna. Bogusia choruje na depresję, pragnie jedynie zamknąć się w bezpiecznym kokonie codzienności, nie podejmuje dojrzałych decyzji. Róża ma własne problemy, zmaga się ze stratą, z nagle złamanym sercem. Pola natomiast żyje chwilą, ale bardzo jej zależy na zdaniu i opinii innych.


Trzy kaczki. Historia pewnej rodziny jest powieścią która wciąga swoją niespieszną akcją i ważkim tematem. To książka otwierająca oczy, ukazująca że każda rodzina może mieć problemy, nawet ta mieszkająca za ścianą.

54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page