top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier" Elisa Puricelli Guerra


Tytuł: Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier 
Autor: Elisa Puricelli Guerra 
Tłumaczenie: Monika Motkowicz 
Wydawnictwo: Akapit Press 
Okładka: integrowana


Powieść "Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier" włoskiej pisarki literatury dziecięcej Elisy Puricelli Guerry można nazwać historią - wariacją odnośnie tego co działo się przed wydarzeniami z "Alicji,,,". Akcja powieści rozgrywa się w świecie stworzonym przez Charlesa Lutwidge’a. Poznajemy trzynastoletnią przyszłą Królową Kier, która ma zupełnie inne plany na życie - inaczej widzi swoją przyszłość. Nie pochwala rządów swojej matki Królowej Mieczykowej, która sprawuje władzę surową ręką i jest bardzo sroga a sama dziewczynka nie chce wychodzić za mąż a w przyszłości przejąć władzę w Krainie Czarów. Pozbawiona matczynej miłości a także zainteresowania czuje się samotna - brakuje jej ciepła, szczerej rozmowy i miłości. Zamknięta w czterech ścianach zamku nie wie jak wygląda świat i chce go poznać. Czuje wzywający ją zew młodzieńczej beztroski i przygody. Pewnego dnia w jednej z ksiąg znajduje informację, że Czas jest człowiekiem, który zarządza losem każdej osoby. Postanawia uciec z zamku, odnaleźć Czas i poprosić go o to aby ten zatrzymał wskazówki zegara, by nigdy nie została przerażającą Królową Kier.


Pomysł na to aby przedstawić historię przyszłej Królowej Kier uważam za bardzo ciekawy. Jednak powieść włoskiej pisarki nie jest opowieścią o Królowej Kier, którą znamy z "Alicji w Krainie Czarów" mimo iż obraz przyszłej władczyni ma z nią wiele wspólnego, dzięki czemu wiemy, że to ta sama postać. Tutaj spotykamy nastolatkę, która ma zupełnie odmienną wizję swojej przyszłości. Stopniowo powoli poznajemy jej dzieciństwo, to jak i w jakim otoczeniu a także warunkach dorastała, rozwijała się, mieszkała. Dostrzegamy, że z jednej strony była rozpieszczana i faworyzowana a z drugiej tak wiele wymagano ale i czego jej brakowało. Nigdy nie usłyszała słów "Kocham Cię", "Córeczko", nikt nigdy nie zainteresował się nią jako człowiekiem, jedyne co obchodziło wszystkich to to, by w przyszłości przejęła władzę po matce i sprawowała ją twardą ręką. Nie było to szczęśliwe dzieciństwo - nic więc dziwnego, że dziewczynka chciała to zmienić, marzyła o tym by samej decydować o swoim losie a także znaleźć cel życia - swoje miejsce.


Wraz z rozwojem fabuły obserwujemy zmiany jakie zachodzą w głównej bohaterce. Poznajemy jej wnętrze w tym także myśli i psychikę - wszystko to co nią kierowało i skłaniało do takich a nie innych decyzji, co wpłynęło na fakt, że stała się taka a nie inna. Całe podłoże psychologiczne, które mogło doprowadzić i doprowadziło do tak diametralnej zmiany w sposobie myślenia, zachowywania się, postrzegania świata i postępowania przyszłej królowej. Wszystko to co pozostawiło ślad w jej sercu i psychice. Niewykluczone że z czasem czytelnik zacznie jej współczuć,


  Język i styl powieści jest prosty, lekki i przyjemny, jednak nie infantylny (duża w tym zasługa nie tylko autorki powieści ale również polskiej tłumaczki Moniki Motkowicz) a sama historia opowiedziana w równie lekki a przede wszystkim ciekawy sposób. Nie brakuje akcji i jej zwrotów, przygody, tajemnicy, niebezpieczeństw a także zagadek, jak również postaci znanych z uniwersum "Alicji" (Kapelusznika, gąsienicy czy Kota z Cheshire) a to wszystko w baśniowej scenerii Krainy Czarów, co nie tylko tworzy klimat i uatrakcyjnia lekturę ale również najprawdopodobniej ucieszy tych, którzy lubią ten świat, czy to książkowy, czy z filmu. Jednocześnie autorka nie kopiuje powieści Charlesa Charlesa Lutwidge’a Dodgsona. Tworzy własną opowieść zachowując klasyczne elementy aby czytelnik mógł wczuć się zarówno w klimat jak również lepiej poznać główną bohaterką. Stworzyła własną historię - może trochę przewidywalną, schematyczną i tak naprawdę nie będącą niczym nowym w swoim gatunku (powieść przygodowa z elementami baśni i fanatyki), ale to nie oznacza, że nudną. Elisa Purcielli Gurrea nie starała się na siłę stworzyć czegoś innego, tylko poszła za tym co znane, tak aby wyszło naturalnie. I udało się, bo oprócz przyjemnej treści, akcji i przygody mamy to co w tego typu książkach jest równie ważne a mianowicie morał i przesłanie.


„Ucieczka z Krainy Czarów” to oryginalna osadzona w Krainie Czarów historia, dla czytelników w różnym wieku. Jest zupełnie inna od "Alicji.." - mimo iż osadzona w tym samym świecie, bardziej przyziemna, bardziej logiczna, z sensem a nie niczym ze snu. Taka, która może przynieść relaks i ukojenie, stanowić miły powrót do dzieciństwa ale również skłonić do refleksji i czegoś nauczyć.


Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale książek dla dzieci i młodzieży11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page