top of page
  • Mary Bycowsky

„Uratować Missy” Beth MorreyTytuł: Uratować Missy
Autor: Beth Morrey
Data wydania: 2021-07-20
Liczba stron: 416
Wydawca: Zysk i S-ka
ISBN: 9788382022933

Czytając książkę Beth Morrey aż trudno uwierzyć, że to debiut. Powieść jest dojrzała, dobrze napisana. Warto więc będzie zwrócić uwagę na kolejne dzieła autorki.

Misy Carmichael jest starszą panią, singielką po śmierci swojego ukochanego męża, Leo. Dzieci rozjechały się po świecie, syn mieszka na innym kontynencie i kobieta, blisko osiemdziesięcioletnia została sama.

Dni mijają jej na wspomnieniach i spacerach. Stara się robić cokolwiek, żeby móc opowiadać dzieciom, jak spędziła dzień, ale robi to bardziej dla nich niż dla siebie. Z osobistego przymusu. Jej życie zmienia się, gdy staruszka otwiera się na przyjaźń z nowopoznanym kobietami. Czy Missy odzyska radość życia i zacznie cieszyć się „wiekiem jesiennym”? Czy jeszcze ma na co czekać?

Czasem przypadek działa na nas zbawiennie. Warto doceniać los, który zsyła na nas niespodziewane zwroty akcji i warto nie tracić nadziei, nawet kiedy sytuacja wydaje się beznadziejna. Wszak nie wiadomo, co czeka nas za rogiem.

Książka Beth Morrey jest niby napisana lekko, jednak zawiera ogromną głębię. Żeby pisać w przyjemny sposób o najprostszych sprawach, trzeba mieć talent. Co niewątpliwie jest udziałem autorki. Powieść jest bardzo refleksyjna, a zarazem przystępna w odbiorze.

Ogromną zaletą lektury są niezwykle sympatyczni bohaterowie. Odnajdujemy w nich nasze bratnie dusze, a czytając aż się prosiło o ekranizację i obsadzenie w tytułowej roli Maggie Smith - sprawdziłaby się jako Missy świetnie.

Sama powieść przypomina klimatem inny hit kinowy z Hugh Grantem - „Był sobie chłopiec” na podstawie powieści Nicka Hornby’ego. Tam także główny bohater był wyalienowany i samotny. I tam również przypadkowe spotkanie odmieniło jego los i otworzyło go na ludzi i świat. Zmieniło także sposób odbioru rzeczywistości. Uratowało - jak książkową Missy.

Książka także ma lekko komediowy, odrobinę sarkastyczny posmak. Czyta się jednak wybornie. Tempa dodają także krótkie rozdziały, na które została podzielona. To książka o przyjaźni, troskliwości - o spotkaniu z drugim człowiekiem. A przy tym lekka i zabawna. Oby więcej takich debiutów!

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page