top of page
  • Mary Bycowsky

„Uzdrawiające emocje” Dalajlama, Daniel Goleman


Amerykański psycholog i dwukrotny laureat nagrody Pulitzera podjął się redagowania książki, która tylko na pozór jest rozmową z jowialny staruszkiem.

Jego Świątobliwości, Dalajlamy, postoju buddyzmu i pokoju we współczesnym świecie, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wielbiciele tematu kojarzą też zapewne Daniela Golemana, autora głośnej „Inteligencji emocjonalnej”, publikacja ta zaś jest przekrojem cyklicznych spotkań naukowców z Dalajlamą, jakie odbyły się po raz pierwszy w 1990 roku, w Indiach, gdzie ów przywódca duchowy przebywa odkąd wyemigrował z Tybetu.

Kluczem książki jest połączenia zdrowia/biologii z duchowością. Ich wzajemny wpływ i jakże modna współcześnie filozofia „mindfullness”, czyli uważność.

Kolejne rozdziały to rozmowy pomiędzy fachowcami w swojej dziedzinie, a Dalajlamą. Zawierają one rozważania o etyce, emocjach, medycynie i kulturze. Nie zabraknie także dyskusji o śmierci.

Ta publikacja to kompendium. Ogrom wiedzy i doświadczenia autorów czyni ją wyjątkowym. A i warto poznać filozoficzne i naukowe rozważania, które stanowią bazę do dalszego zgłębiania tematu. To nie książka z cytatami z Jego Świątobliwości. To nie aforyzmy, czy przesłania do mas, jakich to książek jest na rynku pełno. To kawał przemyśleń i wiedzy.

Minusem może być nieco nazbyt na pozór naukowy język, jakim posługują się autorzy. Warto jednak się nie zniechęcać i przebrnąć przez trudniejsze momenty, aby zdobyć informacje nie tylko ze źródeł profesorskich, ale także od najsłynniejszego chyba buddysty i ojca duchowego.

Wydawnictwo Zysk odpowiada za ponowne wydanie książki. Jeśli więc jeszcze nie macie jej w kolekcji - polecam.

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page