top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Villette" Charlotte Brontë
Tytuł: Villette
Autor: Charlotte Brontë
Tłumaczenie: Róża Centnerszwerowa
Data wydania wznowienia: 2021-02-10
Liczba stron: 640
Wydawca: Wydawnictwo MG
ISBN: 9788377796801

Dziwne losy Jane Eyre to jedna z moich ulubionych klasycznych powieści. Według krytyków to książka, która znacznie wyprzedza swoje czasy. Mroczny klimat, bohaterka która zupełnie odstaje od czasu w jakich żyła autorka. Nie znam jednak innych powieści Charlotte Brontë, a wydane wznowienie Villette zachęciło mnie do zapoznania się z ostatnią powieścią autorki, tym bardziej, że oparta została na faktach autobiograficznych.


Lucy Snowe, główna bohaterka powieści, po wielu perturbacjach trafia do Villette (autorka wzorowała tę miejscowość na Brukseli). Kobieta znajduje zatrudnienie na pensji dla dziewcząt. Lucy zostaje nauczycielką, tam poznaje też doktora Johna.


Villette to odmienna powieść od Dziwnych losów Jane Eyre, jednak równie intrygująca. Wiele tu niedopowiedzeń, skrywanych tajemnic oraz sekretów. W pewnej mierze pozostaje to jakby mrugnięciem oka do czytelnika: to on ma wyciągnąć własne wnioski, zbudować fabułę na podstawie swoich domysłów.


Brontë snuje swoją historię, ukazuje ją w niespiesznym tempie skupiając się mocno na budowie profilu psychologicznego postaci. Główna bohaterka prowadzi mnóstwo monologów wewnętrznych, które pozwalają nie tylko na lepsze poznanie jej postaci, ale również na zapoznanie się z otaczającą ją rzeczywistością. Opisy motywów działania bohaterów nieraz są nieco monotonne, co widać po grubości tej książki. Mimo wszystko czytałam ją z dużym zainteresowaniem.


Villette to kolejna z powieści autorki, która kreuje bohaterkę na miarę innych czasów. Kobietę współcześniejszą. Dzięki monologom wewnętrznym poznajmy osobę popadającą w depresję, której życie rozświetlają jedynie niewielkie chwile szczęścia. Powieść ta prawdopodobnie stała się prekursorem współczesnej powieści psychologicznej, a świadczyć mogłyby o tym chociażby rekomendacje Virginii Woolf, która uznała ją za najznamienitszą w dorobku Charlotte Brontë.


Villette z pewnością jest arcydziełem. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że książka ta według Elisabeth Gaskell, biografki autorki, pisana była pod wpływem opium, czemu sama Brontë nie zaprzeczyła.

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page