top of page
  • Mary Bycowsky

„Wiecznie młodzi” Joanna PogorzelskaTytuł: Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy
Autor: Joanna Pogorzelska
Data wydania: 2020-11-20
Liczba stron: 354
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382190526

„Wiecznie młodzi” to zbiór wywiadów ze znanymi Polakami w wieku pięćdziesiąt plus. Dobór bohaterów jest dość intrygujący. Są to z jednej strony postacie ważne, które zapisały się na kartach historii kraju, z innej bardziej celebryci, jednak w jakiś sposób rozpoznawalni, jak choćby zwyciężczyni teleturnieju „Milionerzy”.

Obok siebie stają więc Henryka Krzywonos-Strycharska, Magdalena Środa, a obok nich autorka fanpage’u „Mądra babcia”. Są lekarze, politycy, dziennikarze. Wszystkich łączy PESEL, choć nie restrykcyjnie. Bohaterowie mają bowiem od magicznej 50tki po ponad osiemdziesiąt lat. We wszystkich pozostał jednak swoisty głód życia, rozkoszowanie się nim.

Można powiedzieć, że mamy do czynienia z ludźmi sukcesu, każdy z Nich ma ma swoim koncie jakieś ważne osiągnięcia. Czy to prześmiewczy Skiba z Big Cyca, czy prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, czy też psycholog, Jacek Santorski, który jako jedyny wywiad poprzedził rozbudowanym wstępem o swojej osobie.

Autorka, Joanna Pogorzelska, również zalicza się wiekowo do kręgu swoich rozmówców, stąd osiągnęła z nimi widoczną nić porozumienia i wywiady przypominają swobodne dyskusje przy przyjacielskiej kawie.

W przypadku każdej rozmowy znajdziemy zarówno pytania dotyczące konkretnie danego bohatera, jak i ogólne. Te ostatnie, o komunizm, pokolenie, zazdrość wobec młodszych, pierwsze wspomnienie z dzieciństwa, są w nieco irytujący sposób powtarzane. Odnosimy więc wrażenie podobne do czytania onegdaj dodatku do Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów, gdzie pod koniec magazynu znani i lubiani wypełniali Kwestionariusz Prousta. Poznawanie rozmaitych odpowiedzi z różnych punktów widzenia stanowi do pewnego momentu frajdę, choć na dłuższą metę nieco razi.

Ogólnie, nie sposób nie odnieść wrażenia, że książka Pogorzelskiej jest niczym czytanie pisma z wywiadami. Mogłyby one spokojnie stanowić cześć, albo i cały magazyn... takie to specjalne wydanie Vivy na Dzień Babci i Dziadka. Felietony do niej wszak pisuje jeden z bohaterów, Jerzy Iwaszkiewicz, a niemal cała reszta z radością wspomina o wnukach.

Sama lektura jednak podnosi na duchu. Daje nadzieję, że również my w podobnym wieku będziemy równie sprawni i pogodzeni ze światem. Że doświadczenia nas wzbogacą, nie złamią. Że mimo, iż nie musieliśmy stać w kolejkach, kupować mięsa na kartki, czy zamiast odkurzacza kupić pralkę, bo akurat to rzucili na sklep, poradzimy sobie. Nikt wszak nie wie co nas czeka, ale zdolności dostosowawcze bohaterów wywiadów pozwalają marzyć, że my także zaadaptujemy się do zmienionego świata i jakoś w nim odnajdziemy... nie mamy wszak wyjścia.

Rozmowy nie są długie, spokojnie można „Wiecznie młodych” przeczytać w jeden wieczór. Każdy z wywiadów (poza jednym wyjątkiem) opatrzony jest kolorową fotografią bohatera. I choć, jak mówi jedna z Nich: „na cudzym doświadczeniu nikt się jeszcze nie nauczył”, próbujmy! Mamy wszak w tej książce dobrych nauczycieli.


Zrecenzowała: Maria Piękoś

Źródło okładki: Novae Res

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page