top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Wiedma" Monika MaciewiczTytuł: Wiedma
Autorka: Monika Maciewicz
Data wydania: 2021-06-29
Liczba stron: 328
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka
ISBN: 9788382022582

Przyznaję, że niewiele znam książek o tematyce słowiańskiej, dlatego gdy zobaczyłam Wiedme Moniki Maciewicz od razu chciałam poszerzyć swoją znajomość takiej literatury o ten właśnie tytuł. Okazało się, że trafiłam bardzo dobrze, bowiem już pierwsze rozdziały dostarczyły mi ogromne dawki wiedzy.


Gdy Biwia, główna bohaterka, staje się kobietą, zostaje oddane przez rodziców do Wiedmy by tam zdobywać wiedzę. Czyn ten jest formą zadośćuczynienia za to, że kobieta uratowała kiedyś brata dziewczyny.Stara kobieta przyucza Biwię do nowego zawodu ,po kolei tłumaczy tajniki pracy osoby, która jest poniekąd lekarzem, poniekąd czarodziejką. Dziewczyna uczy się odróżniać zioła, przygotowywać mikstury, poznaje mityczne stworzenia, bogów, a gdy nadchodzi czas opuszczenia ziemskiego padołu przez jej nauczycielkę, dziewczyna zajmuje jej miejsce.


Wiedma to nie tylko opowieść fantastyczna, ale przede wszystkim historia dostarczająca niezwykłej wiedzy na temat słowiańskich wierzeń oraz codzienności Słowian. Mamy okazję dowiedzieć się jakie mikstury stosowano, by znaleźć miłość, by się wiodło, a nawet co kobiety musiały zrobić, by zabezpieczyć się przed niechciana ciążą.


Mnie zdecydowanie bardziej podobała się pierwsza część książki. Była co prawda bardziej fragmentaryczna, nieco skakała z jednego wątku na drugi, jednak odpowiadało mi to, ponieważ miałam wrażenie, że w tej części bardziej mogę poznać główną bohaterkę. Razem z nią przyuczać się u starej mentorki. Druga część, mimo że bardziej spójna fabularnie i więcej się w niej działo, nieco mi się dłużyła. Nie poczułam również nici sympatii z żadnym z bohaterów, a tych poznałam w dalszej części całkiem sporo.


Przyznać muszę, że autorka przede wszystkim odwaliła kawał dobrej roboty. Zadbała o detale i wszelkie szczegóły, by swoją powieść uczynić nie tylko dobrą rozrywką lecz również skarbnicą wiedzy na temat starosłowiańskich wierzeń i przekonań.


Wiedma to książka dla każdego, kto choć odrobinę chciałby zgłębić informacje na tematy poruszone przez autorkę lub liczy na kawałek dobrego fantasy osadzonego w starosłowiańskich klimatach.

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page