• Ervi

"Wilk, który się zgubił" Rachel Bright, il. Jim Filed,

Aktualizacja: 28 cze 2020


Tytuł: Wilk, który się zgubił
Tytuł oryginału: The Way Home For Wolf            
 Autor: Rachel Bright
Ilustracje: Jim Filed 
Wydawca: Zielona Sowa
Tłumacz: Barbara Supeł
Data wydania: 2018-01-01            
Liczba stron: 32
Okładka: twarda
ISBN: 9788380739482            

"Wilk, który się zgubił" to przepiękny picturebook, który interesował mnie od dawna przede wszystkim ze względu na ilustracje, które mnie zauroczyły a kiedy przeczytałam książeczkę, zauroczyła mnie również jej treść. Poznajemy tytułowego małego wilczka, który mimo iż jest jeszcze szczeniakiem, chciałby być już dorosły i sam decydować o tym gdzie pójdzie, co zrobi a czego nie, jak postąpi itp. a nie wiecznie pytać o pozwolenie i być zdanym na innych. Bo dorosłość to siła i samodzielność a wilczkowi nie tylko na tym zależało ale nawet wydawało się, że tak jest - uważał, że nie potrzebuje już rodziny, przyjaciół a także znajomych i cokolwiek by się nie działo, poradzi sobie zupełnie sam. Jednak kiedy ciekawy świata pewnej nocy gubi się w śniegu i zaczyna odczuwać paniczny strach, uświadamia sobie, że rzeczywistość jest zupełnie inna niż tak jak ją postrzegał i czasem każdy, nawet najodważniejszy potrzebuje pomocy innych.

Lekka forma, rymowana treść, przyjemni bohaterowie, ciepła i prosta historia - może wydawać by się mogło, że zbyt prosta a jednak kiedy zagłębimy się w jej treść, powinniśmy dostrzec ile w niej piękna i mądrości, ile poruszonych tematów i to tych ważnych. Jest o rodzinie i przyjaciołach, tym jak są ważni i jaką rolę pełnią w naszym życiu. O tym, że mimo iż się różnimy a nawet czasem się z nimi pokłócimy, zawsze możemy na nich polegać. Jest o relacjach między ludzkich i zazdrości, tym co dzieli ale również łączy i jednoczy.

O dorastaniu, powolnym wkraczaniu w dorosłość, chęci poznawania świata, odkrywania go, doświadczania.... usamodzielnienia się i próbach tej samodzielności, stawianiu sobie wyzwań, przekraczaniu barier oraz granic ale również potknięciach. O tym wszystkim z czym każdego dnia borykają się dzieci - wątpliwościami, bolączkami ale i marzeniami... Bo czy nie jest tak, że dzieci chcą samodzielnie poznawać świat... lekcja z życia i życia ukryta w prostej formie w tym również lekcja pokory a także pokazanie co tak naprawdę jest w życiu ważne.

 Pięknie zilustrowana w prostej formie mówi o tym co ważne i najważniejsze. Minimalizm, prostota, piękno, czar... Opowieść uniwersalna i ponadczasowa, której nie obejmuje granica wieku - przynajmniej w moich oczach.


Dom jest tam, gdzie WSZYSCY chcą być zawsze RAZEM!


#ZielonaSowa #dla dzieci #picturebook

17 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon