top of page
  • Mary Bycowsky

„Wszechmocny Amazon” Brad Stone
Tytuł: Wszechmocny Amazon. Jeff Bezos i jego globalne imperium
Autor: Brad Stone
Data wydania: 2021-10-27
Liczba stron: 530
Wydawca: Albatros
ISBN: 9788382157048

„Wszechmocny Amazon” to nie biografia jego twórcy, Jeffa Bezosa, a dzieje kluczowych lat dla sukcesu firmy i jego struktury od 2010 roku. Jest to już druga książka autora o tej tematyce i tym razem skupia się na ostatniej dekadzie z okładem.

O Amazonie słyszał chyba każdy użytkownik internetu. Firma, która zaczynała jako księgarnia internetowa, rozrosła się do światowego imperium, obok Google, Apple i Facebooka.

Dziś to już ogromne i drogie projekty, o których przeczytamy w publikacji - czytnik ebooków Kindle, czy asystent domowy Alexa. Wszystkie nowatorskie, pomysłu Bezosa. W książce znajdziemy nawet odręczny szkic urządzenia wykonany przez kilkukrotnego zdobywcę tytułu najbogatszego człowieka świata.

Bezos nie bał się nowych wyzwań, dzięki czemu osiągnął sukces, myśląc długofalowo. Zarazem, według wiedzy autora, cechował go brutalny styl przywództwa - słowne wybuchy irytacji były pracownikom nieobce.

O samym mistrzu sukcesu będzie jednak w lekturze niewiele. Poza niewielkim fragmentem o romansie, który zakończył ponad dwudziestoletnie małżeństwo. Autor przedstawia Bezosa przez pryzmat jego kompetencji zawodowych i podejmowania decyzji biznesowych. Często nowatorskich, odkrywczych, wyprzedzających swoją epokę.

Stąd, poza flagowymi osiągnięciami, poczytamy też o sklepach stacjonarnych Amazon Go, ekspansji światowej, rozwoju działu zajmującego się usługami VOD. Autor przedstawia nam na osi czasu kolejne osiągnięcia i kłopoty firmy aż do ery pandemii. Rozmawiał z kilkuset partnerami, rywalami i byłymi i obecnymi pracownikami Bezosa.

Książka jest z pewnością kawałem dorobionej redaktorskiej i researcherskiej roboty. Czyta się ją powoli, gdyż ilość faktów może początkowo przytłaczać. Niemniej ciekawi nas ten świat, tak odległy i tak bliski, wystarczy włączyć komputer czy telewizor i trafiamy na Amazon.

Jeśli więc chcecie się dowiedzieć, kto mówi głosem Alexy i co ma to urządzenie wspólnego z polskim startupem z Gdańska - to książka dla Was. Mnie, jako miłośniczce kina, najbardziej podobał się rozdział o produkcji przez firmę filmów („Manchester by the sea”) i seriali („Transparents”), jednak wszelkie działalności Amazona są tutaj szczegółowo opisane.

Zabrakło mi trochę Bezosa prywatnie, ale wszak już sam podtytuł podpowiada, że rzecz będzie o jego globalnym imperium. Książka trzyma poziom, o czym świadczyć powinien już sam fakt, że patronem medialnym jej wydania jest Forbes.

Publikacja świetnie nadaje się na gwiazdkowy prezent dla managerów i studentów zarządzania oraz zainteresowanych tematyką. Laik jednak również znajdzie ogrom wiadomości i smaczków z funkcjonowania tej światowej marki. Dodatkiem jest kilkadziesiąt kolorowych zdjęć Bezosa, a cieszy ładne wydanie w twardej oprawie. Możecie śmiało szepnąć Mikołajowi, żeby zostawił tę właśnie książce w skarpecie.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page