top of page
  • Mary Bycowsky

„Wszyscy diabli” Ian Rankin


Tytuł: Wszyscy diabli
Autor: Ian Rankin
Data wydania: 2022-04-27
Liczba stron: 415
Wydawca: Albotros
ISBN: 9788382158816

„Wszyscy diabli” to kolejna, 21. już powieść o przygodach i śledztwach detektywa Johna Rebusa. W tym tomie policjant postanawia nieco uzdrowić swój styl życia i rezygnuje z alkoholu i papierosów - po wielu latach stosowania używek.

Jest już na emeryturze, ale psi nos swędzi go na wspomnienie morderstwa sprzed lat. Musi czymś zająć myśli, dlatego postanawia pogrzebać w zbrodni z przeszłości. Przy tym wtrąca się w pracę czynnym zawodowo policjantom, niejednokrotnie zdobywając informacje, podając się za jednego z nich.

Obok wspominanego śledztwa hobbystycznego, pojawia się wątek współczesnego brutalnego pobicia jednego z mafiozów trzęsących edynburskim półświatkiem. Czy obie sprawy są połączone, choć na pozór wydają się odrębne?

W książce znajdziemy świetny klimat gangsterskiej Szkocji. Autor (zaprawiony już w pisarskich bojach) stworzył nastrój powieści zbliżony nieco do kryminałów z lat osiemdziesiątych. Słowem - stara szkoła.

Lekturę podzielono na części, które odpowiadają kolejnym dniom śledztwa. Ponadto całość rozczłonkowano na małe rozdzialiki, dzięki czemu czyta się niezwykle szybko. Temu tempu sprzyja też konstrukcja książki - dominują w niej dialogi, mało jest opisów (co ciekawe, mimo tego autor zachował specyficzną, klimatyczną atmosferę dzieła), można więc śmiało, przeczytać wszystko za jednym podejściem, choć do dyspozycji mamy ponad czterysta stron.

Akcja powieści bardzo wolno się rozkręca. Początkowo mamy tylko zakurzone morderstwo i zwykle pobicie, zaczyna się więc dość niewinnie i nawet trochę nuży. Detektyw na emeryturze, z problemami zdrowotnymi - daje to iście sanatoryjne wrażenie. Sentymentalna atmosfera pogłębia się poprzez słuchanie muzyki z winyli i rozmowy „dziadków” przy kawie w Starbucksie. Z czasem książka rozkręca się, a my wsiąkamy w świat stworzony przez Iana Rankina i nie chcemy go opuścić. Nastrojowość i charakter są siłą tej powieści. Siłą o ogromnej mocy!


72 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page