top of page
  • Natalia eS

WYLECZENI


Tytuł: WYLECZENI
Autor: ALICJA HORN
Data wydania:2021
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK I S-KA
Liczba stron : 312
ISBN:978-83-820-2257-5

WYLECZENI


Kiedy trafia się do szpitala, czy nawet o nim myśli skojarzenia z tą instytucją są jasne, jest to miejsce, w którym powinniśmy uzyskać pomoc. Do szpitala „Błeńskiej” w Warszawie ściągały tłumy łącznie z uzależnionymi czy zakażonymi wirusem HIV. Jednak co można pomyśleć o szpitalu, w którym na sobotnim dyżurze ktoś podcina gardło jedynemu lekarzowi na zmianie? Lekarka, która przejmie dyżury nieboszczyka, w dzieciństwie była świadkiem morderstwa swoich rodziców... A to dopiero początek historii…


Po wyleczonych sięgnęłam z kilku powodów, po pierwsze kryminał, po drugie napisany przez lekarza więc medyczno- kryminalny duet to jak czytelnicza szóstka w totka. Zaciekawiło mnie coś jeszcze… Autorka- Alicja Horn, jak bohaterka kultowej powieści Dołęgi Mostowicza „Prokurator Alicja Horn, którą miałam okazję recenzować nie cały rok wcześniej. Jeśli chodzi o gatunek to jednak obstawiam kryminał aniżeli thriller, chociaż medyczny jak najbardziej się zgadza. Wielki plus dla Autorki za przemycanie wiedzy np. mikrobiologicznej. Ze wspomnianego atlasu Sobotty sama miałam okazję się uczyć. Nie mniej powieść jest napisana w taki sposób, że dla osób z poza środowiska biologiczno-medycznego wiedza tam zawarta będzie ciekawa i przystępna.


Zaczynamy przygodę z „Wyleczonymi" od trupa, a Alicja Horn nie zwalnia tempa do samego końca. Tego kryminału się nie czyta, jego się pochłania w kilka godzin. Jest sporo wątków, które w pewnym momencie zaczynają przeszkadzać a potem nie dość, że splatają się we wspólną całość to są jeszcze świetną zapowiedzią dla następnych części powieści. Bohaterowie są ciekawi, nie maja wydziwianych modnych życiorysów tworzonych na siłę. Dzieje się dużo i trup się ścięli gęsto, dialogi są autentyczne i czasem zabawne.


Autorka wspomina o zasadach refundacji z NFZ i dystrybucji środków na leczenie chorych. Porusza tym kwestie etyczne i pisze wprost o rzeczach, o których zwykli kolejkowi pacjenci myślą, a nie mówią głośno. Wątek ten stanowi mocny akcent i dopełnienie tworząc powieść wielowymiarową, o której się intensywnie myśli nawet po zakończeniu.


Ja serdecznie polecam "Wyleczonych" bo to naprawdę niezwykła uczta: zagdaka kryminalna, medyczne tematy, filozoficzna rozgrywka i zapowiedź kontynuacji.

Polecam 10/10

150 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page