• Ervi

"Wyspa strażnika burzy" Catherine Doyle, DWUKROPEK


Tytuł: Wyspa strażnika burzy
Autor: Catherine Doyle 
Ilustrator: Bill Bragg 
Seria: Strażnik Burzy. Tom 1
Tłumacz: Katarzyna Biegańska 
Data wydania:2019-04-24
Liczba stron: 320
Wydawca: DWUKROPEK
ISBN: 9788378749967            

"Strażnicy Burzy" Catherine Doyle to pierwszy tom serii "Wyspa Strażnika Burzy" opowiada o jedenastoletnim chłopcu imieniem Fionn, który nie jest zadowolony perspektywą spędzenia wakacji na wyspie Arranmore u dziadka, którego praktycznie nie zna. Chłopiec wolałby zostać w domu z mamą i siostrą z którą od jakiegoś czasu nie najlepiej się dogaduje. Jednak kiedy nadchodzi "sądny" dzień i chłopiec po raz pierwszy stawia stopę na wyspie Arranmore, od razu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Jak się okazuje wyspa raz na pokolenie wyspa wybiera nowego Strażnika Burzy, który dzięki swoim niezwykłym i potężnym mocom ma za zadanie chronić obecną na wyspie magię. Obecnie Strażnikiem jest dziadek Fionna, jednak ze względu na jego sędziwy wiek wyspa przygotowuje się do wyboru jego następcy na którym spocznie misja strzeżenia wyspy i ukrytej w niej magii. 


Książka wydaje się być przyjemna dla młodszych czytelników nie tylko lubiących przygody ale również zagadki i tajemnice. Nie brakuje magii, kolejnych wyzwań, sekretów, niejasności a sama fabuła może wciągnąć, zainteresować a także zaintrygować z tym, że... pierwszy tom może wydawać się trochę przegadany, rozciągnięty, może nawet skomplikowany. Dość sporo się dzieje a wątki przeplatają i mieszają się ze sobą, co młodszego czytelnika może wprowadzić w lekkie zamieszanie, zakłopotanie a nawet wydać się trudne do zrozumienia. Autorka umieściła w nim wiele elementów: świat realny i świat magiczny, dobro i zło, światło i ciemność, burza, walka, akcja, zamieszanie.... samo zachowanie głównego bohatera i jego decyzje może początkowo dziwić a nawet oburzać - może wydawać się, że postępuje irracjonalnie, nieodpowiedzialnie, głupio... Jednak, kiedy będziemy czytać dalej, powoli zaczniemy rozumieć motywy, którymi się kierował a tym samym jego działania. Wszystko wyjaśnia się jeszcze bardziej podczas lektury drugiego tomu - wówczas rozumiemy, że "Wyspa Strażnika Burzy" to był taki wstęp do głębszej historii i innej akcji.


"Dziadek westchnął. -Jeśli koniecznie chcesz się litować, to powinieneś litować się nad sobą. Twoja głowa wciąż jest bardzo pusta. (…)-Zacznij ją zapełniać, chłopcze. To jest twoja największa odpowiedzialność. Żyć życiem jak cudem zapierającym dech w piersiach, tak, że gdy zacznie z ciebie uchodzić, wciąż będziesz czuł w sobie szczęśliwą iskrę i błogosławiony sens tego, że śmiałeś się najgłośniej, kochałeś najgłębiej i żyłeś bez lęku, nawet jeśli szczegóły stopią się w jedno." / "Wyspa Strażnika Burzy"/


  Mimo iż opowieść opiera się na elementach fanatycznych i baśniowych główny bohater nie jest idealny - ma zarówno wady jak i zalety, do tego jak to nastolatek jest ciekawy świata, jego odkrywania a także przygód. Może jego zachowanie czasem szokuje ale przecież w zasadzie to jeszcze dziecko - nastolatek a Ci często postępują nieodpowiedzialnie. Takie życie. Sam świat magii i wyspa Arranmore zostały ciekawie skonstruowane a następnie opisane - dość plastycznie, dzięki czemu przy użyciu wyobraźni niektórym być może uda się tam przenieść. Bardzo spodobał mi się fakt iż autorka pracując nad swoimi powieściami wykorzystała elementy irlandzkich wierzeń i mitologii, co w mojej opinii tylko dodaje klimatu i walorów całości. Ciekawość podsyca niejednoznaczne zakończenie, które pozostawia czytelnikowi szeroko otwartą furtkę do snucia własnych teorii, przypuszczeń i własnego zakończenia opowieści - od tego momentu to czytelnik zostaje narratorem.


  Jednak to nie tylko opowieść osnuta magią, tajemnicą, taka o przygodach i walce dobra i złem. To także morał i przesłanie ukryte miedzy wierszami... lekcja przyjaźni, odwagi, pokory, zaufania i poświęcenia. Tego jak pozory bardzo lubią mylić i bardzo często mylą. O tym czym jest prawdziwa odwaga, potrzebie przynależności, zdradzie, zobowiązaniach, o zazdrości, niechęci, czy relacjach miedzy ludzkich - tych miedzy rodzeństwem, przyjaciółmi ale również rodzicami a ich dziećmi, czy też dziadkami i wnukami. O dokonywaniu wyborów i konsekwencji jakie niesie ze sobą każda podjęta decyzja każdy czyn a także tym, że mimo różnic, nić porozumienia jest możliwa. Ponadto ich treść pokazuje również, że prawdziwa odwaga to nie brak lęku i czyny na miano herosa ani też nie wymachiwanie mieczem bądź też różdżką a umiejętność przyznania się do błędu i swojej porażki - próba jej naprawienia i przezwyciężanie lęku wówczas, kiedy wymaga tego sytuacja.


  Książka została napisana w taki sposób, że może spodobać się młodszym czytelnikom jak również młodzieży oraz dorosłym. Niewykluczone, że nie jeden starszak i rodzic przeżyje niesamowite przygody. Opowieść fikcyjna a jednak z lekcją i przesłaniem. Wydaje się ciekawym wyborem na wakacje, odstresowanie i relaks. Warto zwrócić na nią uwagę


#DWUKROPEK #dlamlodziezy #dladzieci


11 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon