top of page
  • sylwia.bookhunter

Z duchami nie tylko od świętaTytuł: Z duchami przy wigilijnym stole
Autorzy: Zbiór opowiadań oraz wierszy 
Data premiery: 24-11-2020
ISBN: 9788382020809
Wydawnictwo: Zysk I S-ka

Muszę zacząć od tego, że już na samym początku mamy mały problem, gdyż tytuł wprowadza w błąd; nie wszystkie opowiadania dzieją się w okresie świątecznym a już zwłaszcza w wigilię. I nie mamy tu samych opowiadań, ale również wiersze, których osobiście fanką nie jestem, choć te konkretne miały swój urok.


"Staje się pani tylko coraz bardziej podenerwowana i coraz mniej podobna do siebie."


Skoro już na samym początku napisałam o małym błędzie to pociągnę temat dalej; nie uważam tego za karygodną pomyłkę czy złośliwość. Jednak jeśli ktoś oczekuje czegoś pokroju "Opowieści Wigilijnej" to tu tego nie znajdzie. Wszystkie te historie choć kompletnie różne i niczym nie powiązane, będzie czytać się idealnie w okresie Halloween. Mamy tu zbiór opowiadań o upiorach, duchach, cmentarzach i nawiedzonych dworach, wielkich zamkach a nawet pociągach... Nie sposób się nudzić, zwłaszcza, ze opowiadania te pisali mniej lub bardziej znani autorzy grozy i horroru. O wielu nazwiskach jest dość głośno, inne znane są tylko w wąskim gronie.


"Od wzniosłości do śmieszności jest tylko jeden krok"


Jedyny problem jaki mam to wiersze, które również się tu ukazały, i które oczywiści wpisują się w temat, ale jako osoba, która nie czyta na co dzień poezji, bardzo ciężko mi się na ten temat wypowiedzieć, po za tym, że są klimatyczne.

Język poszczególnych opowiadań również różni się między sobą, dzięki czemu czujemy się jakbyśmy przemierzali czas, co wpływa bardzo pozytywny na całościowy odbiór.


"Te dwie urocze dziewczyny, które siedziały po moich obu stronach podczas żywych obrazów, czy im się nic nie stało?(...) - Ach, moje dziecko- odrzekła, wyraźnie akcentując słowa.- Nie było żadnych takich dziewcząt. To tylko twoje przywidzenie. Przez cały wieczór siedziałaś zupełnie sama"


Tak, zdecydowanie klimatu książce odmówić nie można i jestem pozytywnie zaskoczona, jak dobrze to wyszło. Polecam każdemu miłośnikowi grozy, oraz tym którzy lubią czuć narastające emocje, którzy lubią się bać nie tylko w okresie Świątecznym.


Sylwia "Sirroco" Stinia


6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page