top of page
  • Mary Bycowsky

„Zabójca znika w mroku” Piotr KrynickiTytuł: Zabójca znika w mroku
Autor: Piotr Krynicki
Data wydania: 2022-06-07
Liczba stron: 390
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382198294

Pomysł Piotra Krynickiego na powieść jest całkiem intrygujący. Ktoś dzień po dniu, a raczej noc po nocy, zabija kolejnego mieszkańca Warszawy. Do tej pory były trzy zbrodnie, wszystkie ciała znaleziono w odosobnionych lokalizacjach, a ofiary zabito z broni, którą policja zakupiła jakiś czas temu. Kilkadziesiąt nowoczesnych pistoletów zostało skradzionych, a morderca zostawia na miejscu zbrodni jej narzędzie.

Logika karze wnioskować, że trupów będzie więcej. Co ma z tym wspólnego Jan, urzędnik administracji publicznej, lubiący czasem z nudów zaglądać do dark netu? Czy policji uda się dopaść mordercę nim liczba ofiar wzrośnie?

Jak się domyślacie, jest mrocznie i ze sporą nutką thrillera i kryminału. Jednak efekt końcowy nie jest aż tak dobry, jak ze streszczenia powieści mogłoby się wydawać. Akcja rozwija się niespiesznie, a zabieg autora, polegający na bardzo mocnym ograniczeniu dialogów, utrudnia czytanie.

Wydarzenia poznajemy za sprawą przemyśleń bohaterów (z kilku perspektyw), są więc one nieco chaotyczne i pobieżne. Ujednolicenie tekstu zaś rażąco obniża tempo, w którym pochłaniamy lekturę.

Krynicki stworzył powieść ciekawą, nieszablonową. Mimo sporych błędów jednak czyta się ją z zaciekawieniem, co będzie w następnym rozdziale (te są niedługie i poświęcone danej postaci).

Może nie jest to rasowy, umieszczony w ramach kryminał, nie porywa akcją, jednak wzbudza zaintrygowanie czytelnika. Seryjny morderca to zawsze dobry pomysł na książkę, a niuanse i aspekt psychologiczny są dodatkową zaletą.

Miłośnicy kryminałów docenią ten projekt i choć nie obył się bez potknięć i wad, jest to powieść warta uwagi i spędzonego z nią czasu. W efekcie końcowym otrzymujemy taki średniak, który jednak ma w sobie „to coś”, które sprawia, że z zainteresowaniem odczytujemy do ostatniej strony. Zasługuje więc na ocenę zdecydowanie pozytywną.

58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page