top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Zaczarowany zamek" Edith Nesbit


Tytuł: Zaczarowany zamek
Autor: Edith Nesbit
Typ okładki: okładka twarda
Wydawca: Muchomor
Ilość stron: 306
Data wydania: 2020-09-22 Uwielbiam klasykę w tym klasykę literatury dziecięcej, dlatego często po nią sięgam... tak też było tym razem. "Zaczarowany zamek" Edith Nesbit - pisarki i poetki angielskiej, uważanej za prekursorkę nowoczesnej fantastyki. Spod jej pióra wyszło sporo niesamowitych opowieści na których wychowały się pokolenia m.in. "Poszukiwaczy skarbu", cyklu powieści "Pięcioro dzieci i „coś”, książek "Feniks i dywan, Historia amuletu", czy "Zaczarowany zamek".


"Zaczarowany zamek" to powieść z 1907 roku. Fabuła opowiada o przygodach trójki rodzeństwa Jimmy'ego, Geralda (w oryginale Jerry'ego) i Kathy, którzy zostają wysłani przez rodziców na lato do szkoły z internatem, odkrywają w gęstwinie tajemniczy dom. Już stary otoczony zielonym gajem, z marmurowymi posągami i białymi wieżami oraz wieżyczkami wznoszącymi się z oddali, tworzy bajkową scenerię.... wygląda niczym zamek i tak też jest przez dzieci widziany. Tam w przylegającym do niego różanym ogrodzie spotykają księżniczkę - "Śpiącą Królewnę", która wyjawia im, że zamek pełen jest magii. Dzieci nie chcą uwierzyć w słowa księżniczki, która wówczas postanawia oprowadzić je po zamku a także pokazać jego skarby z których największym jest pewien magiczny pierścień o niezwykłej i potężnej mocy.... z czasem okazuje się, że nie jednej.


"Zaczarowany zamek" to napisana prostym językiem opowieść przygodowo-fanastyczna z elementami baśni. Jej język mimo iż da się odczuć na nim upływ czasu jest przystępny i zrozumiały a sama książka pełna uroku, czarów, magi... taka, która pozwala przenieść się do zupełnie innej krainy - tej błogiej, szczęśliwej, wesołej. Przywołać najmilsze wspomnienia z dzieciństwa i rozczulić. Wszystko za sprawą nie tyle samej fabuły co umiejętności autorki - E. Nesbit posiadała niezwykły dar do obserwacji a także opisu dziecięcego sposobu postrzegania świata, zachować, relacji miedzy sobą ale również z tym co je otacza. Opisy dziecięcych zabaw na świeżym powietrzu, żartów, czasem sprzeczek, dziecięcej wyobraźni, magii, czarów, wyobraźni.... Wszytko takie realne i prawdziwe, że samemu staje przed oczami - opowiedziane z taką lekkością, swobodą i humorem jakby sama była dzieckiem. A może i była a przynajmniej i z pewnością zachowała dziecko w sercu.


"Zaczarowany zamek" to opowieść dla czytelnika w każdym wieku. Nie tylko o dzieciństwie, wyobraźni, dobrej zabawie, rodzinie czy przyjaźni ale magii obecnej w naszym życiu każdego dnia. Magii i pięknie świata, które skrywa się wszędzie - nawet w kropelce deszczu, czy listku spadającym z drzewa. Jaka to magia - między innymi właśnie ta wspomniana - magia codzienności, chwili, piękna świata.


Książka dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page