top of page
  • Natalia eS

ZAGINIONA


Tytuł: ZAGINIONA Autor: PIOTR KOŚCIELNY Data wydania:2020 Wydawca: Wydawnictwo INITIUM

Liczba stron : 295 ISBN:978-83-66328-39-6


Piotr Kościelny powraca! Po debiutanckim ZWIERZU czas na ZAGINIONĄ.

Tomasz "Świder" Świderski mocno narozrabiał w życiu zawodowym i prywatnym. Klasyczny przykład super policjanta, prawdziwego charta, który jak złapie trop już nie popuści. Chyba że zostanie oddelegowany karnie. z wielkiej metropolii do małej miejscowości na przeczekanie do emerytury. Zdrada przez żonę to tylko wierzchołek góry lodowej problemów. W Ścinawie wegetuje, żyjąc z dnia na dzień, zajmując się najprostszymi sprawami, których zepsuć się nie da. Codziennie upija się do nieprzytomności by nazajutrz służbę sprawować na turbo kacu. Wszystko do czasu aż spotyka Krzysztofa, który rozpaczliwie próbuje znaleźć narzeczoną. Agnieszka zaginęła po dużej kłótni, sąsiedzi widzieli, jak szła do lasu, gdzie się podziała? Czy żyje? Czy za zniknięciem Agnieszki stoi jej narzeczony? Co takiego musiał nawywijać Świder, aby zostać zesłanym z Wrocławia do Ścinawy?

Piotr Kościelny całkiem zgrabnie pisze. Nie ma u niego cukierkowych zakończeń, które były by przyczynkiem do kryminalnych telenoweli. Nie ma również " i żyli długo i szczęśliwie" bo nie każdy bohater przeżyje. Jest ciekawa zagadka, tajemnica, którą czytelnik odkrywa strona za stroną. Są fajne wątki poboczne, które nie odciągają od fabuły, a łączą ja w logiczną całość. To co mamy u Kościelnego to mrok, strach i brutalny realizm. Chociaż Autor dotyka tematów trudnych pisze o nich niezwykle łatwo i lekko. Wulgaryzmów jest tyle ile trzeba, wyważona przemoc i swobodny język. Dialogi nie są wymuszone, a sprawiają wrażenie naprawdę wiarygodnych. Niestety czuję niedosyt, a ZAGINIONĄ tratuję jak zbieranie sił do następnej powieści. Po debiutanckim ZWIERZU naprawdę bardzo dużo oczekuję od autora i niełatwo będzie mu powtórzyć sukces. Chociaż pisarskie loty zdają się być wyraźnie obniżone należy pamiętać, że i tak ZAGINIONA jest na wysokim poziomie. Autor pozostawia niedosyt, chciałoby nie poczytać jeszcze trochę, zagłębić nie bardziej w fabułę i zbadać więcej tajemnic, pomimo 295 stron czyta się bardzo szybko, gdyby edytor zdecydował się na mniejsze interlinie zdecydowanie objętość powieści by zmalała.


Podsumowując Kościelny nadal jest jednym z lepszych polskich pisarzy kryminałów chociaż z ZAGINIONĄ ma cale dwie powieści na koncie. Życzę utworowi samych sukcesów i naprawdę czekam na kolejne powieści.

Jako powieść 7/10, w skali Kościelnego. 6/10.  Polecam!

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page