top of page
  • Mary Bycowsky

„Zanim powróci strach” C.L. TaylorTytuł: Zanim powróci strach
Tytuł oryginału: The Fear
Autor: C. L. Taylor
Data wydania: 2020-07-01
Liczba stron: 416
Wydawca: Albatros
ISBN: 9788382150155


Oto mamy kolejny thriller wydany przez Albatrosa w serii, w której ukazały się już książki takich sław tej tematyki, jak Paris, Marwood, czy Blackhurst. Jest to druga pozycja autorstwa C.L. Taylor i można śmiało powiedzieć, że trzyma poziom.

Już od początku Taylor atakuje nas wątkiem kryminalnym. Nie musimy długo czekać na rozwiniecie akcji, gdyż od pierwszych stron czujemy w pełni uzasadniony niepokój.

Poznajemy Lou podczas ataku paniki, jakiego doznaje, gdy jej chłopak, Ben postanawia zrobić jej niespodziankę. Ani on, ani nikt ze współczesnych znajomych nie wie o dramacie, jaki przydażył sie jej, gdy miała czternaście lat. Została uwiedziona przez swojego instruktora karate. Jako niedowartościowana nastolatka wdała sie w romans, który podnosił jej samoocenę, a w świecie dorosłych uważany jest za pedofilski.

Lou po latach powraca do rodzinnego miasta i jak to często w takich przypadkach bywa, trauma ponownie się pojawia. Postanawia śledzić pedofila - Mike’a, a gdy odkrywa, że całuje on kolejną ofiarę poniżej ustawowego wieku dopuszczającego tego typu kontakty, jako ponad trzydziestolatka, postanawia coś z tym zrobić. Tyle, że ją także ktoś obserwuje...

Poszczególne rozdziały pisane są z perspektywy różnych bohaterek i poznajemy zarazem wydarzenia współczesne, jak i to, co działo się kilkanaście lat temu. Autorka podzieliła książkę na zgrabne części, nie znajdziemy też tutaj dłużyzn, cały czas coś się dzieje. To takie trochę podchody, trochę wojna podjazdowa, a wszystko to w klimacie wspomnień (nieciekawych) i tajemnic, mijania się z prawdą.

Jeśli czytaliście „Teraz zaśniesz”, wiecie, czego się po Taylor spodziewać. Trzeba przyznać otwarcie, autorka ma rękę do pisania powieści, które wciągają już od pierwszych stron.

Moim zdaniem, największym grzechem współczesnego thrillera są ciągnąca się niczym spaghetti fabuła. Dopiero pod koniec czujemy dreszczyk, późno robi się gorąco. Taylor jednak tak nie grzeszy, w Jej wypadku bawimy się świetnie od rozpoczęcia czytania.

Jest to książka bardzo emocjonalna, przedstawia psychikę kobiet. Ukazuje to, co dzieje się w umyśle zakochanej nastolatki, a także skrzywdzonej, dojrzałej kobiety. Wydarzenia nie są obiektywne, musimy je przefiltrować przez rozbudowaną emocjonalność bohaterek.

Trzy narratorki, zaburzenia obsesyjne, świetny, brytyjski thriller. Nic, tylko czytać. Ze swojej strony polecam gorąco, gdyż bawiłam się swietnie. Jeżeli lubicie siedzieć w głowach i poznawać myśli bohaterów, ta książka jest dla Was. To taka psychologiczna wiwisekcja. Taylor i tym razem nie zawodzi i czekam z niecierpliwością na przetłumaczenie kolejnej książki autorki.


Zrecenzowała: Maria Piękoś

Źródło okładki: Albatros

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page