top of page
  • malekz8

"Zapomniany" Adrian Bednarek

Tytuł: Zapomniany

Autor: Adrian Bednarek

Data wydania: 2021–10-27

Wydawca: Wydawnictwo Zaczytani

Liczba stron: 412

ISBN: 9788382195507

Jest to moja pierwsza przeczytana książka tego autora. I cóż mogę stwierdzić na początek? Wielki szacun dla Adriana Bednarka za stworzenie „Zapomnianego”. Już od pierwszych stron chłonęłam tą historię.

Czy można wyobrazi ć sobie do czego zdolny jest człowiek, którego pozbawi się dostępu do jedzenia, światła i kontaktu z drugim człowiekiem? Otóż nie, jednak autor pozwala nam zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu, odkryć jego najmroczniejszą stronę.

Jako, że nie jestem fanką kryminałów polskiego autorstwa, postanowiłam zaryzykować, i bardzo się cieszę, bo nie rozczarowałam się ani przez chwilę.


W „Zapomnianym” poznajemy historię dwóch 18- latków, z których jeden rozpływa się w luksusach i bogactwie, drugi zaś żyje przeciętnie. Nie stanowi to jednak żadnego problemu dla chłopaków, którzy podstępem zagadują młode i naiwne dziewczyny. Obietnicą wielkiej kariery modelingowej zwabiają je do wynajętych pokoi hotelowych i zmuszają do seksu. Patryk i Jędrek (tak nazywają się główni bohaterowie) nazywają swoje wyprawy „Łowami”. Podczas jednej z takich eskapad dochodzi do nieprzewidzianej sytuacji, która w późniejszych latach mocno wpłynie na życie bohaterów. Przyjaźń nastolatków trwa, beztrosko wiodą każdy dzień, do czasu kiedy Patryk zostaje porwany. I tutaj Bednarek przenosi nas do ciemnego lochu, bez dostępu do jedzenia, światła, czy nawet echa ludzkiego głosu. W takiej sytuacji przez 10 lat znajduje się Patryk. Każdy dzień jest walką o przetrwanie, sporadycznie pojawia się u niego postać przebrana za jednego z członków „Ku Klux Klanu”, zwanego prze Patryka- Duchem. To w tym miejscu wydawać mogłoby się, że zaglądamy w najciemniejszą otchłań ludzkiego umysłu, wkraczamy w dziwny świat, w którym pierwotne instynkty biorą górę. Człowiek w obliczu największego upodlenia, staje się zdolny do zachowań z pogranicza absurdu. Wszystko to sprawia, że mózg zaczyna płatać figle, ciągle pojawiające się omamy i halucynacje, dialogi z samym sobą, a nawet wyobrażenia, że cegły to ludzkie ciało. Lecz nagle i niespodziewanie w otchłani Patrykowego zapomnienia pojawiają się ludzie. I tutaj pojawia się przysłowiowe „światełko w tunelu”. Czy po takich przeżyciach Patrykowi uda się wrócić do normalnego życia?


W tym miejscu rozpoczyna się druga część książki, w czasach współczesnych. Co wydarzy się w życiu Patryka, o którym jak się okaże zapomnieli wszyscy, rodzice, najlepszy przyjaciel Jędrek, i Hania, jego pierwsza miłość? Nie chciałabym zdradzać dalszych zdarzeń, bo myślę, że najlepiej przeczytać tą książkę samemu. To co odkryjemy na kolejnym stronach z pewnością przyprawi nas o dreszcze.


Momentami sceny mrożące krew w żyłach, drastyczne i mocno realistyczne, skłoniły mnie do refleksji- czy faktycznie początkowa część książki to było coś czego w życiu nie spodziewałabym się po żadnych człowieku. Jednak dzięki Bednarkowi udało mi się przekonać , że kiedy człowiek wstępuje na najniższe pokłady swojego umysłu jest zdolny dosłownie do wszystkiego. Kiedy dodatkowo kierowany jest chęcią zemsty i wymierzeniem sprawiedliwości, sięga po największe zło- wynaturzenie ludzkiej osobowości a jego morale przeinacza się w zwierzęce instynkty.

Jestem pod ogromnym wrażeniem książki Adriana Bednarka, który w fenomenalny dla mnie sposób wykreował postać psychopaty, mordercy i zwyrodnialca, a może tej postaci w liczbie mnogiej? Zakończenie opowieści „Zapomnianego” postawiło przede mną właśnie to pytanie. Przez cały czas czytając, zastanawiałam się skąd autor czerpał inspiracje? Stworzenie tak psychologicznego portretu wynaturzonego człowieka ( tylko czy taką osobę, można nazwać człowiekiem?), wymaga wielu źródeł, których jak mniemam autor nie zapomniał zasięgnąć. Napięcie nie jest budowane stopniowo, tutaj akcja dzieję się na każdej stronie! Jakby momentami oglądało się genialny film. Głowa autora pracuje, jak i moja- czytelnika, nakręca fabułę i powoduje, że czyta się dosłownie na jednym wdechu.


Z pewnością sięgnę po kolejną książkę tego autora, jako, że poczułam ogromne niedowierzanie i podziw dla tak stworzonej postaci głównej. Gratuluję Autorowi- bestsellerowej powieści, a Wydawnictwu Zaczytani, dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania.Moja ocena 9/10

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page