top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Zapomniany ogród" Kate Morton
Tytuł:"Zapomniany ogród"  
Tytuł oryginału:"The Forgotten Garden"  
Autor: Kate Morton 
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska  
Wydawca: Wydawnictwo Albatros 
Data wydania:2022-06-15  
Liczba stron:544
ISBN:978-83-8215-987-5O powieściach Kate Morton naczytałam się wiele dobrego, więc kiedy sięgałam po "Zapomniany ogród" miałam bardzo duże oczekiwania. Spodziewałam się powieści wielowątkowej, napisanej pięknym językiem, historii, która mnie porwie, niezapomnianego klimatu. Czy to otrzymałam? Niekoniecznie.


Morton zabiera czytelnika w podróż. Na statku zostaje odnalezione dziecko, dziewczynka. Nie wie dlaczego została sama, nigdzie nie może znaleźć towarzyszącej jej autorki, a w skutek nieprzewidzianych okoliczności częściowo traci pamięć. Znajduje jednak nową rodzinę i nie zdaje sobie sprawy, że nie łączą jej z nią więzy krwi. Aż do 21. urodzin, gdy prawda wychodzi na jaw. Nell (bo takie imię nadała jej nowa rodzina) wyrusza w świat, by poznać o sobie prawdę. My poznajemy jej wnuczkę Cassandra, która otrzymuje od babci

niecodzienny spadek. Dziewczyna wyrusza w podróż śladami babci, by poznać tajemnice swojej rodziny.Stworzona przez Kate Morton opowieść z pewnością zabiera czytelnika w literacką podróż. Jest malownicza, poniekąd bajkowa chociaż autorka nie stroni od opisów brzydoty ukazując chociażby ciemne zakamarki Londynu. Szczególnie baśniowy klimat ma rezydencja w jakiej toczy się główna i najbardziej szczegółowa akcja, a właściwie otaczający ją ogród. Co ciekawe, nawet jako jedna z bohaterek pojawia się Frances Hodgson Burnett, pisarka, której najbardziej znanym dziełem jest "Tajemniczy ogród".


Zresztą bohaterów w "Zapomnianym ogrodzie" jest całe multum. Do tego stopnia, że łatwo można się pogubić w ich mnogości. Nie ułatwia też tego fakt, że autorka bardzo mocno poszatkowała linię czasową. Jak dla mnie zbyt mocno. Skoki między niektórymi wydarzeniami są zbyt częste i rzadko wynikają jedne z drugich. Zdaję sobie sprawę, że zabieg taki ma fascynować i budzić w czytelniku zaciekawienie opowieścią, jednak ja momentami czułam się już zniechęcona.


Nie spodobało mi się także rozwiązanie historii autorki. Mam też wrażenie, że miejscami opowieść jej życia była zbyt naciągana, zbyt bajkowa, a sama autorka bardzo naiwna, ciągle poszukująca wsparcia i miłości mimo że tyle razy ją zawiedziono.

"Zapomniany ogród" to z pewnością opowieść wciągająca i klimatyczna. Jednak dla mnie nie wyróżniająca się zbytnio na tle innych tego typu powieści.

54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page