top of page
  • Natalia eS

ZIELE MARIANNY



Tytuł: Ziele Marianny Autor: Katarzyna Enerlich Data wydania: 2020 Liczba stron: 263 Wydawca: MG ISBN: 978-83-7779-623-8



"Ziele Marianny" to kontynuacja "Akuszerki z Sensburga". Jednak fabuła skupia się głównie wokół tytułowej Marianny. Zapraszam na przepiękną podróż w czasie, wysyconą zapachem ziół, pracą własnych rąk oraz pięknymi mazurskimi pejzażami.

Poznajemy Mariannę na początku II Wojny Światowej, w poszukiwaniu matki zatrzymuje sie w niewielkim gospodarstwie u Galiny i Marcina. Tam ciężko pracując spędza kilka lat życia. Autorka, delikatnie przeplata historie i życiorysy swoich bohaterów tworząc jedną spójną całość. Czytając czuje się harmonię i spokój. Bohaterowie są bardzo różni, dzięki czemu wydają się być bardzo realistyczni. Mają swoje poglądy i przeróżne problemy. To co ich zdecydowanie wyróżnia to siła charakteru. Są pełni życia i pasji ale i bardzo autentyczni. Zgrabne dialogi pomagają czytelnikowi przenieść się w wyobraźni do czasów Marianny. Chociaż zaczynamy od wojennej zawieruchy i czasów dla Polski tragicznych, to w domu Galiny i Marcina mamy azyl. Miejsce jakby się wydawało, o którym i diabeł i Bóg zapomniał. Wracamy do prostoty i ciężkiej pracy, o której dziś nikt nie pamięta. Kalendarz wyznaczały pory roku, o przetrwaniu decydowały jedynie praca własnych rąk, roztropność w uprawach i powodzenie w polonach. "Ziele Marianny" jest piękną opowieścią, która nas prowadzi przez kilka dziesięcioleci. Z jednej strony jest to przyjemne poznać bohaterów, czytać o ich dorastaniu czy doczekaniu starości,  a z drugiej strony, bardziej przekonują mnie powieści, które nie są aż tak rozpięte w czasie. UKatarzyny Enerlich nieraz kilka przeczytanych stron przenosi nas w przód o kilka lat. Czas sobie po prostu płynie, nie dzieje się nic ciekawego. Chociaż "Ziele Marianny" napisane jest ładnie, przystępnym językiem to momentami sprawia wrażenie lekko infantylnej powieści. To co jest zdecydowanym plusem to przybliżenie Czytelnika do Mazur -historii, kultury. Dodatkowym atutem mimo wszystko jest możliwość pokazania młodym czytelnikom życia w powojennej Polsce, różnic społecznych, polityki i gospodarki. Pokazanie od czego nasi przodkowie musieli zacząć i w jakich warunkach przyszło im żyć.

Podsumowując "Ziele Marianny" jest bardzo przyjemną powieścią. Czyta się ją dobrze, nie ma w niej pułapek logicznych czy niespójności. Pokazane jest prawdziwe życie, nie rzadko trudne, pełne walki o przetrwanie i ciężkich decyzji. Ato wszystko nad naszymi pięknymi mazurskimi jeziorami i lasami. Zdecydowanie zachęca do przeczytania "Akuszerski z Sensburga" jak i innych powieści Autorki. 

Polecam

W mojej osobistej opinii  7/10.  

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page