top of page
  • anna.klata

Zrób sobie ogród, czyli "Samowystarczalni" Joanny Włodarskiej


źródło: archiwum własne


Tytuł: Samowystarczalni
Autor: Joanna Włodarska
Wydawnictwo: Pascal
ISBN:978-83-8103-646-7
Rok wydania:2020 

Kto z nas, mieszkających w dużych miastach i małych mieszkaniach, nie chciałby czasami rzucić wszystkiego i wyjechać w, przysłowiowe już chyba, Bieszczady? Uciec z miasta i zacząć uprawiać własny ogród, piec swój chleb i smarować go własnoręcznie zrobionym dżemem truskawkowym? Ale nie czarujmy się, niestety w rzeczywistości niewielu z nas byłoby stać na taką zmianę. Najnowsza książka Joanny Włodarskiej oferuje nam namiastkę takiej ucieczki, bez konieczności składania wypowiedzenia z naszej korporacyjnej pracy.


Autorka opisuje różne sposoby i metody wykorzystania ziół i innych naturalnych surowców w domu, nie tylko w kuchni jako przetwory czy nalewki, ale też jako zamiennik sklepowych kosmetyków, detergentów i niektórych lekarstw. Oczywiście, ma tutaj świadomość, że nie wszyscy mieszkający w mieście będą mieli dostęp do całej plejady świeżych ziół i składników - dlatego też często podaje alternatywy, które są dostępne w np. sklepach zielarskich.


Muszę przyznać, że biologia była zawsze najbardziej znienawidzonym przeze mnie przedmiotem w szkole, więc nie pamiętam z niego zbyt wiele. Była chyba tylko jedna rzecz, którą zapamiętałam pozytywnie - gdy dostaliśmy zadanie stworzenia własnego zielnika. Zawsze lubiłam włóczyć się po polach z bratem i kuzynami na wsi u dziadków, więc to zadanie przyjęłam z entuzjazmem. Pamiętam też domowe sposoby leczenia chorób, które stosowała nasza mama - takie jak nieśmiertelny syrop z cebuli. Ta książka jest dla mnie trochę powrotem do tamtych czasów - i do wiedzy, którą w obecnych czasach odkrywamy na nowo, bo została zagubiona czy odrzucona jako zabobony i przesądy.


Przyznam, że sama często stosuję napary na różne dolegliwości - niestety natura obdarzyła mnie kilkoma schorzeniami, na które muszę regularnie przyjmować leki, więc w miarę możliwości staram się dodatkowo nie obciążać organizmu - stąd użycie ziół. Ponadto chciałabym, aby mój dom stał się bardziej ekologiczny - więc przepisy na domowe środki czystości, takie jak tabletki do zmywarki na pewno zostaną wykorzystane. Wiem, że w moim 37-metrowym mieszkanku nie jestem w stanie ustawić szpaleru butelek z nalewkami czy słoików z przetworami - współcześni architekci zapomnieli chyba, że przestrzeń gospodarcza też jest potrzebna... - ale mój mąż, kucharz-amator, już się zapalił do kiszenia ogórków czy marchwi.


Podsumowując, czy dzięki tej książce staniemy się samowystarczalni? Nie szłabym aż tak daleko - ale na pewno może ona stanowić źródło wiedzy i pomysłów na to, jak uczynić swoje życie bardziej świadome, przyjazne środowisku i czasami smaczniejsze.


Autorka: Anna Klata

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page