top of page
  • mkcelinska

Zwiedzeni przez przypadek. Tajemnicza rola losowości w życiu i w rynkowej grze - Nassim Taleb



Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-06-23
Data 1. wyd. pol.: 2016-10-02
Liczba stron: 416
Język: polski
ISBN: 9788382020205

Błyskotliwa książka, w której autor bestsellera Czarny Łabędź zastanawia się nad rolą przypadku w naszym w życiu.


Zwiedzeni przez losowość to książka, której przeczytanie zmienia sposób myślenia o biznesie i świecie. Na podstawie swego wieloletniego doświadczenia zawodowego na rynku finansowym, a także w oparciu o setki przeczytanych książek, Taleb snuje fascynującą opowieść o tym, jak funkcjonować w świecie, w którym kluczową rolę odgrywa losowość i dlaczego ludzie tak usilnie starają się usystematyzować przypadek.


Ta książka jest o szczęściu - a ściślej o tym, jak postrzegamy i radzimy sobie ze szczęściem w życiu i biznesie. Taleb z typowym dla siebie zgryźliwym poczuciem humoru zajmuje się głównymi problemami intelektualnymi związanymi z niedocenianiem wpływu przypadku na nasze życie. Na podstawie szeregu zdarzeń zaczerpniętych z życia postaci prawdziwych i mitycznych, takich jak legenda baseballu Yogi Berra, filozof Karl Popper, najmądrzejszy człowiek świata starożytnego, Solon, współczesny finansista George Soros czy antyczny grecki podróżnik Odyseusz, stara się opisać fenomen i rolę przypadkowości w życiu prywatnym i zawodowym, dochodząc do szokujących wniosków...


Taleb porusza w książce „Zwiedzeni przez przypadek.” takie tematy jak przypadkowość czy losowość, a także ich wpływ na nasze życie. Jestem osobą, która mocno wierzy w „nic nie dzieje się bez przyczyny”, więc tym bardziej zainteresowała mnie ta lektura.


Na początku trudno było mi się skupić na czytaniu, styl wypowiedzi autora nie do końca mnie przekonywał. Wiele słów było mi obcych, tak więc niektóre zdania czytałam kilkukrotnie, aż zrozumiałam, o czym Taleb mówi. Autor chyba jest gadułą, bo w niektórych rozdziałach wątki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Być może ktoś, kto ma większe doświadczenie w świecie statystyki czy finansów, mógł się bardziej w tym połapać, ja czułam się trochę zagubiona podczas lektury. Postanowiłam jednak dać szansę Talebowi i chyba dobrze zrobiłam, choć na pewno nie jest to książka do czytania w autobusie czy metrze.


Autorem „Zwiedzeni przez przypadek.” jest Nassim Nicholas Taleb, autor wielu bestsellerów, ceniony amerykański inwestor zajmujący się także filozofią i pracujący na Uniwersytecie Nowojorskim. W książce tej autor zajmuje się tematem przypadku i losowości. Wielu z nas wierzy, że gdy komuś się w życiu powiedzie, to „po prostu miał szczęście”. Mógł być też w „odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie”. Albo po prostu miał znajomości. A co jeśli to całkowity przypadek? :)

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że każda podjęta przez nas decyzja pozwala nam na wejście na inną ścieżkę – a tam, czeka na nas kolejna decyzja od losu i kolejny kierunek, którym możemy podążyć. I choć byśmy chcieli lub nie, to na przyszłość nie za bardzo mamy wpływ – bo są rzeczy zaplanowane przez los, które mają się pojawić w naszym życiu w odpowiedniej chwili.


Autor mówi nie tylko o czystej statystyce, ale skupia się także na filozofii czy historii, co sprawia, że książka jest jeszcze bardziej interesująca i w znacznym stopniu poszerza nasze horyzonty. Mam wrażenie też, że ta książka powinna być przeczytana więcej niż raz, a przynajmniej to sprawdziło się u mnie. Pierwsze czytanie było dość ogólne, na zapoznanie się z tematem. Dopiero przy drugim podejściu do tej lektury udało mi się wyciągnąć z niej coś więcej i poczułam satysfakcję, że wszystko stało się dla mnie jasne, a jednocześnie tak fascynujące.


„Niniejsza książka jest syntezą doświadczeń człowieka, który z jednej strony mając rzeczowe podejście do niepewności, przez całe życie zawodowe starał się obronić przed zwodniczą losowością i oszukać emocje związane z wynikami probabilistycznymi, a z drugiej – jest kochającym literaturę estetą podatnym na zwodnicze działanie wytwornych, wyrafinowanych, oryginalnych i wysmakowanych form nonsensu.”


Moja ocena: 8/10


Małgorzata Celińska


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page