Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
4 października 2016

Recenzja książki
Zespół Downa... Trudniejsze życie, piękniejszy świat

Maja Chmiel

8.3
średnia ocena
10
ocena recenzenta

Autor recenzji

Zespół Downa... Trudniejsze życie, piękniejszy świat - Recenzja:

Książka o niepowtarzalnej miłości matki do swojego dziecka...

Zespół Downa – odmienność biologiczna człowieka, którego natura obdarzyła dodatkowym chromosomem 21. Do tego rodzaju informacji na temat tej choroby sprowadza się wiedza przeciętnego człowieka, który nie obcował z osobą dotkniętą zespołem Downa. Jak zatem zrozumieć tych, którzy cierpią na tę odmienność? Co czuje człowiek, którego ktoś bliski urodził się z zespołem Downa? Ktoś… najbliższy – syn.

Bo czy życie nie jest naszym wiecznym łaknieniem wiedzy, a wiara tematem codzienności? To o czym będzie ta książka? Ktoś znów zapyta, nim zmruży oczy i zamknie pierwszą stronę tej łzawej powiastki. Ktoś głośno, ktoś z tłumu, ktoś z tamtych ludzi.

 

Każdy, kto sięgnie po książkę Mai Chmiel, pt. Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat, w zupełności będzie mógł to zrozumieć. Pojąć, co czuje matka dziecka dotkniętego zespołem Downa, uzmysłowić sobie, z czym musi się mierzyć każdego dnia. Autorka z dużą dozą uczuciowości przybliża Czytelnikowi, z czym wiąże się wychowywanie dziecka, które ma zespół Downa. Zarazem jest to swego rodzaju manifest, za sprawą którego pisarka chce „pokazać – jak sama pisze – że »inność« też ma uczucia”. Nie należy jednak upatrywać w tej książce tylko trudności, jakie niesie za sobą bycie matką dziecka, które natura obdarzyła dodatkowym chromosomem. Wręcz przeciwnie, bo, jak twierdzi Maja Chmiel : „Zespół Downa to nie wyrok, to wyróżnienie! Rodzice, którzy pokochają takie dziecko, mogą być dumni z siebie”.

Autorka książki – mama Pawła dotkniętego zespołem Downa, stara się dotrzymywać kroku swojemu synowi. Raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem chce, w tym niecodziennym skądinąd położeniu, odnaleźć skrawki normalności i tego samego oczekuje od innych. Pragnie akceptacji i zrozumienia, ale zarówno jedno, jak i drugie otrzymuje z różnym natężeniem.

Zechciejmy zatem spróbować zrozumieć autorkę książki i jej bohatera. Nie uda nam się to bez sięgnięcia po tę lekturę. W takim razie zapraszam…

 

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika Gość

Liczba wyświetleń: 213


Tagi książki (11)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Impuls - 2310 ptk.
dona - 809 ptk.
Rewolwerowiec - 527 ptk.
red_sonia - 477 ptk.
Przy-Kawie-Z-Ksiazka - 470 ptk.

zobacz pełny ranking

22834 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 7166

2809 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 191

3625 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 375

Losowy cytat

"Ledwie zdążył zakończyć wstawanie, gdy Ridcully przeszedł szybko po zroszonej trawie uniwersyteckiego ogrodu i zastukał mocno do drzwi budynku Magii Wysokich Energii.
Na ogół unikał tego miejsca. Nie dlatego że nie rozumiał, czym naprawdę zajmują się tam młodzi magowie, ale mocno podejrzewał, że oni też nie rozumieją. Miał wrażenie, że bardzo się cieszą, kiedy mają coraz mniej i mniej pewności co do świata. Przychodzili na przykład na kolację i mówili coś w stylu: „O rany, właśnie obaliłem teorię thaumicznej imponderabilności Marrowleafa”, jakby to był powód do dumy, a nie wyjątkowa nieuprzejmość."


Terry Pratchett

Muzyka Duszy
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt