Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
2 stycznia 2017

Recenzja książki
Mężczyzna na dnie

Iva Prochazkova

Oficjalna recenzja zespołu BookHunter.pl

7.5
średnia ocena
8
ocena recenzenta

Autor recenzji

Mężczyzna na dnie - Recenzja:

Mężczyzna na dnie

"Mężczyzna na dnie" to intrygująca podróż do Czech by rozwikłać tajemnicą zabójstwa policjanta. Na dnie jeziora znaleziono ciało Ostvalda Zapletana, kto chciał jego śmierci? Wydawać by się mogło, że gangi, mafia czy pospolite opryszki, tylko dlaczego w kręgu podejrzanych są zwykli, spokojni obywatele?

„Mężczyzna na dnie” to bardzo dobrze przemyślana zagadka kryminalna. Misternie utkana fabuła wciąga i każe nam sie zanurzyć w tajemnicy, by wraz z podinspektorem Holiną prowadzić dochodzenie.  Autorka doskonale zaplanowała każdy wątek powieści stopniowo budując napięcie, z każdą przeczytaną stroną potęgując ciekawość.  Choć ciężko znaleźć w całych Czechach osobę, która nie chciałaby śmierci policjanta zagadkowe morderstwo zostaje rozwiązane dopiero  na samym końcu powieści. Brak tu oczywistości czy przewidywalności. Początkowo mnogość wątków, postaci i czeskich nazwisk wywołuje uczucie niepokoju, a natłok zdarzeń i bohaterów lekko miesza nam w głowach.  Dajmy sobie szansę, wpadnijmy w rytm i uczestniczmy dochodzeniu! Bohaterowie Prochazkovej są zwyklic i normalni. Główny bohater podinspektor Marián Holina to nie żaden adonis, mięśniak czy Sherlock Holmes. To normalny policjant z kilkudziesięcioletnim stażem, miłujący rogaliki. Charakteryzuje się spokojem, talentem pedagogicznym oraz poczuciem humoru. Starannie sprawdza wszelkie wątki w śledztwie, polega na swym zespole i jest otwarty na wszystko, co może przybliżyć go do znalezienia sprawcy. Tym razem na pomoc przychodzi mu astrologia, która wnosi do sprawy całkiem zgrabne profile psychologiczne zarówno poszkodowanego jak i potencjalnych oprawców. Sam Holina uważa że :

„ (...) zbrodnia jest tylko reakcją na problem psychiki. Korzenie zła tkwią w psychice”.

W drużynie Holiny znalazł sie również aspirant Diviš, młody bardzo energiczny i bystry aspirant, który ze starszym kolegą tworzy całkiem zgrany duet. Do tego nadpobudliwa niekoniecznie ulubiona przez podinspektora kapitan Šotolová.

Procházková powołała do życia podinspektora Holinę na kartach scenariusza do czeskiego serialu kryminalnego „Zabójstwa w kręgu”. „Mężczyzna na dnie” to jej książkowy debiut z tym bohaterem w roli głównej, a zarazem pierwsza część cyklu o inspektorze.

Powieść do cienkich nie należy, natomiast czyta się ją stosunkowo łatwo i dość przyjemnie, chociaż wymaga skupienia.  „Mężczyzna na dnie” to nie tylko nietuzinkowe dochodzenie, całkiem nowi bohaterowie ze świeżymi życiorysami, ale również historia o tym ile zła może wyrządzić ktoś kto swą pracą powinien czynić tylko dobro. Autorka poświeciła spora część powieści, aby ze szczegółami i niesamowitą dbałością o detale przedstawić czytelnikowi każdą z postaci, nie tylko ich historie i wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim ich wrażliwość, emocje. Równocześnie nie czyniąc powieści nudnej, przeładowanej opisami czy odbiegającej od głównych wątków.

Podsumowując polecam „Mężczyznę na dnie” nie tylko fanom rodzimych jak i zagranicznych kryminałów, ale również fanom astrologii i horoskopów. Jak i wszystkim tym, którzy maja ochotę na kawał dobrej zagadki.

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika natalia-es

Liczba wyświetleń: 147


Tagi książki (1)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

fprefect - 6674 ptk.
Mery - 1199 ptk.
aleksandra.wen - 757 ptk.
AylaBlack - 737 ptk.
ambros - 714 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Coś drgnęło, rozproszyło opary spowijające umysł... Sąd... Publiczność... Ludzie pochyleni do przodu, znieruchomiali... Mają otwarte usta... Wytrzeszczonymi oczami pochłaniają ją, Elinor Carlisle... Z okropnym, upiornym zadowoleniem delektują słuch tym, co opowiada o niej wysoki mężczyzna w todze... - ... Fakty związane z tym przypadkiem są wyjątkowo łatwe do ustalenia i nie podlegają dyskusji. Postaram się wyłuszczyć je w najprostszy sposób. Na początek... - Początek... Jaki był początek?... Wszystko zaczęło się w dniu, kiedy przyszedł ohydny list anonimowy..."


Agatha Christie

Zerwane zaręczyny
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt