Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
19 kwietnia 2017

Recenzja książki
Historia naturalna smoków

Marie Brennan

Oficjalna recenzja zespołu BookHunter.pl

5.5
średnia ocena
6
ocena recenzenta

Autor recenzji

Historia naturalna smoków - Recenzja:

Jak narodziła się nauka o smokach

O smokach autorzy fantastyki napisali już sporo, co do tego nie ma wątpliwości. Czy zatem jest jeszcze sposób, by nie odgrzewać smoczych kotletów, a wprowadzić jakiś świeży kąsek? Tak, też mnie to interesowało, a jako, że mam powracający sentyment do fantastyki oraz od czasu do czasu ochotę na odwiedziny w zmyślonym świecie, to zainteresowała mnie propozycja od wydawnictwa Zysk i S-ka pod wdzięcznym tytułem „Historia naturalna smoków”. Nie będę też ukrywać, że bardzo spodobała mi się okładka – jest po prostu piękna!

Sama treść książki zapowiadała się ciekawie - napisana w formie wspomnień opowieść znanej badaczki smoków o początkach swojej kariery. Zapoznajemy się zatem z bohaterką, niesforną arystokratką Izabelą, żyjącą w państwie przypominającym wiktoriańską Anglię, od szczenięcych lat fascynującą się nauką, a przede wszystkim smokami. W tym świecie, w przeciwieństwie do wielu innych uniwersów fantasy, smoki nie są rzadkimi, magicznymi i pradawnymi stworzeniami. Może nie są po prostu zwykłymi drapieżnikami, ale daleko im do wyginięcia. Są inteligentne, ale nie przemawiają do nikogo telepatycznie czy w inny, bardziej bezpośredni sposób. Ich gatunków też jest całkiem sporo. Ale smoki, jak to smoki, lubią czasem porwać i zjeść trochę owiec, a nawet ludzi – co im się wcześniej nie zdarzało. Między innymi tą zagadkę, obok zbadania czysto anatomicznych i biologicznych cech smoków, stara się rozwikłać naukowa ekspedycja, do której dołącza nasza bohaterka. To, jak udało jej się wejść w męski świat nauki w czasach przypominających nasz XIX wiek, to też odrębna historia.

Nie powiem, czasem irytowało mnie to podkreślanie, jaką to niezwykłą Izabela jest osobą, jak to jej ciężko w tym męskim świecie i jak bardzo oryginalna jest jak na młodą damę z wyższych sfer. Może to już moje przeczulenie, bo ostatnio jest to dość modny temat – kobiety w nauce i wszelka związana z tym dyskryminacja. Niezbyt lubię, gdy aktualne problemy naszego świata wplatane są w opowieść, jakby nie było, fantastyczną. Jednak nie miejsce tutaj na osobiste opinie, może trochę za daleko idące. Co jak co, jest to przyjemna, lekka powieść, dzięki której możemy przenieść się w ponure góry Wystranii, gdzie gnieżdżą się piękne i niebezpieczne gady. Nie tylko jednak smoki są kanwą opowieści – jak to wśród ludzi, w wiosce, w której stacjonuje ekspedycja, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Drobne zdarzenia są częścią większej intrygi.

„Historia naturalna smoków” nie porwała mnie jakoś szczególnie, nie trzymała w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Czytało się ją po prostu przyjemnie, a tymczasem akcja płynęła  sobie niespiesznie. Mogę powiedzieć, że jest to po prostu ładna, subtelna opowieść – w odróżnieniu od wielu propozycji z gatunku fantasy, nie kipi brutalnością, seksem i przemocą. Konwencja pamiętnika kulturalnej damy stanowiła doskonałe rozwiązanie, by opowiedzieć tę historię, pełnej naukowej dociekliwości i radości z dokonywanych odkryć. Lekturę uatrakcyjniają piękne szkice autorstwa znanego rysownika fantasy i science-fiction, Todda Lockwooda. Jeśli macie ochotę oderwać się od rzeczywistości i spędzić miłych kilka wieczorów, polecam sięgnąć po tą niezbyt obszerną książkę, niezależnie od wieku czytelnika

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika aniakonda

Liczba wyświetleń: 147


Tagi książki (5)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

dona - 641 ptk.
Agata - 548 ptk.
Martuu - 403 ptk.
Szczypta-Kasi - 377 ptk.
Rewolwerowiec - 344 ptk.

zobacz pełny ranking

21756 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 8244

2791 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 209

3505 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 495

Losowy cytat

"- Zadaliśmy sobie pytanie, jaki sens ma zakłócanie czasu wolnego - wyjaśniał dalej Fred. - No i stwierdziliśmy, że nie ma żadnego sensu. Ludzie się uczą, nie ma im co przeszkadzać."


J. K. Rowling

Harry Potter i Zakon Feniksa
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt