Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
12 października 2017

Recenzja książki
Posiadacz

John Galsworthy

Oficjalna recenzja zespołu BookHunter.pl

9.0
średnia ocena
8
ocena recenzenta

Autor recenzji

Posiadacz - Recenzja:

Posiadacz

Pierwszy tom „Sagi rodu Forsyte’ów” to powieść uznawana dzisiaj za najlepszą w dorobku Johna Galsworthy’ego, która znacząco przyczyniła się do przyznania autorowi nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1932 roku.

Akcja książki rozpoczyna się w 1886 roku, czyli przy końcu epoki wiktoriańskiej. Zaręczyny dziewiętnastoletniej June z Filipem Bossiney’em są okazją do spotkania prawie całej familii Forsyte. Poznajemy rodzinę, której przodkowie w początkach XIX wieku przenieśli się ze wsi do miasta i osiągnąwszy dobrą pozycję oraz spory majątek, od tego czasu za wszelką cenę bronią tych przymiotów. Ich największym zmartwieniem jest osiąganie dobrych odsetek od swojego kapitału i czuwanie nad właściwą famą idącą za ich nazwiskiem. Są typowym przykładem klasy posiadaczy, która w tamtych latach była jeszcze nie do końca świadoma swojego zmierzchu. Dostojni, pewni siebie, wzgardliwi wobec niższych stanem, zdążyli zapomnieć, że sami też nie wywodzą się z arystokracji. Posiadają wspaniałe rezydencje w Londynie i nie wyobrażają sobie, że ich życie kiedykolwiek ma się zmienić.

Zastany porządek burzy Irena, żona Soamesa. Soames, jako Forsyte w trzecim pokoleniu, zupełnie nie rozumie, że istnieją ludzie dla których nie tylko dochody są ważne i nie wszystko można kupić. Jest zachłanny nie tylko na pieniądze ale równie na miłość, jednak Irena nie odwzajemnia jego uczuć i do końca książki pozostaje zagadką, dlaczego zgodziła się za niego wyjść za mąż. Piękna i wrażliwa kobieta zaczyna być tematem wielu plotek z powodu spotkań z narzeczonym June, to zaś staje się początkiem zmian w tej jakże hermetycznej rodzinie.

Autor bardzo celnie poddaje krytyce wiktoriańskie zakłamanie i obłudę, życie pod sztuczną fasadą szczęścia. Obnaża tę epokę jako czas kultu konwenansów i obwiniania kobiet za wszystkie nieszczęścia małżeńskie. Widzimy jak gwałtowny rozwój przemysłu, a co za tym idzie zmiany w życiu i obyczajowości Anglików dopadają również rodzinę Forsyte’ów, która z pozoru wydaje się być nienaruszalnym monolitem.

W literaturze angielskiej Galsworthy jest jednym z pisarzy, którzy znakomicie oddają ludzkie charaktery i potrafią wspaniale uchwycić (czasem jedynie subtelne) zmiany zachodzące w społeczeństwie. Literatura nadąża tutaj za życiem – początek XIX wieku to książki opisujące głównie życie na wsi, gdy tymczasem jego koniec zastaje nas w prężnie rozwijających się miastach. Mamy tu opis nie tylko ludzi ale również przestrzeni, która zostaje dostosowana do kolejnej epoki. Z tego względu książka ta jest nie tylko studium ludzkich charakterów ale również szeroko pojętych zmian dotykających człowieka. Serdecznie polecam zarówno sympatykom literatury angielskiej jak i po prostu wielbicielom dobrych książek.

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika Emaleth

Liczba wyświetleń: 57


Tagi książki (17)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Przy-Kawie-Z-Ksiazka - 1359 ptk.
patcyr - 886 ptk.
dona - 728 ptk.
Szczypta-Kasi - 402 ptk.
Aivalar - 370 ptk.

zobacz pełny ranking

23410 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 6590

2818 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 182

3715 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 285

Losowy cytat

"Znam dwa powody, żeby nie mówić prawdy. Pierwszy jest taki, że kłamstwem można zdobyć to, czego się pragnie, a drugi - że kłamiąc, można oszczędzić komuś cierpienia"


Jodi Picoult

Bez mojej zgody
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt