Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
13 listopada 2017

Recenzja książki
Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu

Marcin Wójcik

Oficjalna recenzja zespołu BookHunter.pl

7.0
średnia ocena
7
ocena recenzenta

Autor recenzji

Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu - Recenzja:

Miłujcie się

Niektórym się wydaje, że w celibacie najtrudniejsze jest to, że człowiek nie podejmuje życia erotycznego. Nie, w celibacie najtrudniejsze jest to, że żyję samotnie.

Powyższy cytat chyba najlepiej podsumowuje problemy, z jakimi zmagają się bohaterowie i bohaterki najnowszego zbioru reportaży Marcina Wójcika, byłego reportera "Gościa niedzielnego", autora reportażu o środowisku Radia Maryja "W rodzinie ojca mego".  

Sporą zaletą "Celibatu" jest przedstawienie różnorodnych historii. Marcin Wójcik nie idzie najłatwiejszą drogą, opisując rozpustne życie księży lub romantyczne historie trudnej miłości. Mamy tutaj wiele punktów widzenia i wiele historii: są księża opowiadający się za utrzymaniem celibatu, jak i tacy, którzy nie widzą w nim sensu, ci, którzy zrzucili lub planują zrzucić sutannę, by być ze swoimi wybrankami, jak i ci, którzy wykorzystują swoją pozycję i specyficzny "zawód", by prowadzić rozrywkowe życie wypełnione romansami, kochający partnerzy i ojcowie i skrajni egoiści. Co ważne, skutki celibatu i jego nieprzestrzegania obserwujemy nie tylko z perspektywy samych księży, ale i ich partnerek, partnerów, dzieci, nawet wnuczki. Warto pamiętać, że w każdej opowieści są jeszcze te pozostałe osoby, nierzadko żyjące w ciągłym oczekiwaniu, aż wybranek zdecyduje: rodzina czy Bóg?

Dla mnie najbardziej poruszający był reportaż przedstawiający codzienne życie kleryków w seminarium. Można w nim odczuć całą samotność i pragnienie bliskości z jakim zmagają się młodzi kandydaci na księży - daleko od domu, rodziny, bez przyjaciół, nieradzący sobie z reżimem panującym nad każdym aspektem ich życia. Trudno się dziwić, że w takich warunkach, gdy spowiadać się trzeba nawet z samowolnego usmażenia jajecznicy, młodzi mężczyźni szukają bliskości i zrozumienia, które znaleźć mogą tylko u siebie nawzajem. Albo - już później - u samotnych, doświadczonych przez życie parafianek. Jedno jest pewne: nie każdy jest w stanie sprostać nieludzkiej dyscyplinie. I jest to całkowicie zrozumiałe.

Czytając opinie o książce w Internecie natrafiłam oczywiście na zarzuty o stronniczość i przedstawianie środowiska księży jako degeneratów. Absolutnie się z nimi nie zgadzam. W reportażach pojawiają się co prawda osoby, które mimo stanu kapłańskiego prowadzą tryb życia przez Kościół zdecydowanie potępiany (jednorazowy seks, orgie, kluby gejowskie), jednak są one w zdecydowanej mniejszości. Autor zdecydowanie większy nacisk kładzie na poczucie osamotnienia, które najczęściej skłania jego bohaterów do złamania ślubów. Podobnie jak wśród zwykłych ludzi i wśród księży znajdują się zarówno tęskniący za monogamicznym związkiem, jak i amatorzy przygód na jedną noc - skupienie się na tych drugich zaowocowałoby przedstawieniem zbyt jednostronnym i niesprawiedliwym, jednak ich pominięcie to niepotrzebne idealizowanie całego obrazu. Niezależnie od wyznawanej religii (pojawia się też przykład duchownego prawosławnego) czy stanu (duchownego czy świeckiego), ludzie bywają różni: dobrzy i czuli, agresywni i apodyktyczni, szukający ciepła albo przygody i adrenaliny.

Autor jest absolwentem Polskiej Szkoły Reportażu i tę szkołę czuć w jego stylu pisania. Oczywiście mogę być niesprawiedliwa, być może część tekstów powstała już lata temu, przed Polską Szkołą Reportażu, jednak Wójcika cechuje charakterystyczny sposób pisania jej absolwentów. To pozbawia jego teksty unikalnego rysu, który cechuje niektórych reporterów, jednak czyni je też bardzo łatwymi w odbiorze. Przezroczysta narracja sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko, nie zatrzymując się dłużej nad żadnym fragmentem. Z drugiej strony jednak, autor w żaden sposób nie ocenia i nie komentuje swoich bohaterów, co w przypadku tej tematyki jest wartością.

Wbrew zapowiedziom na okładce nie sądzę, aby ten reportaż zapoczątkował jakąkolwiek rewolucję w Kościele katolickim.  Po pierwsze - Wójcik po prostu mówi głośno o tym, o czym wszyscy wiemy. Wiemy, że są księża mający rodziny, partnerki, partnerów, prowadzący życie seksualne, a to wszystko jest w małych społecznościach tajemnicą poliszynela. I wszyscy będą dalej udawać, że takich problemów nie ma lub nie warto się nimi zajmować. Po drugie - zniesienie celibatu musiało by się wiązać z całkowitą zmianą podejścia Kościoła do seksualności. A na to się przecież nie zanosi. Książkę jednak warto przeczytać i zadać sobie to pytanie: czy celibat ma jeszcze sens?

Pewien guru z Indii twierdzi, że kiedy przychodzi do niego prostytutka, mówi wyłącznie o Bogu. I zawsze, gdy odwiedza go ksiądz, mówi jedynie o seksie. Jeśli wyrzekasz się czegoś, to zrastasz się z tym na zawsze. Kiedy cos zwalczasz, wiążesz się z tym na wieku.; Tak długo, jak z tym walczysz, tak też długo dajesz temu moc

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika aleksandra.wen

Liczba wyświetleń: 111


Tagi książki (8)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Przy-Kawie-Z-Ksiazka - 2020 ptk.
edytaj7 - 992 ptk.
Szczypta-Kasi - 450 ptk.
dona - 413 ptk.
Aivalar - 332 ptk.

zobacz pełny ranking

23680 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 6320

2830 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 170

3750 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 250

Losowy cytat

"W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze."


Carlos Ruiz Zafón

Cień wiatru
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt