Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
13 lutego 2018

Recenzja książki
Wendeta Część 1 Akta Nikki Boyd

Lisa Harris

8.5
średnia ocena
8
ocena recenzenta

Autor recenzji

Wendeta Część 1 Akta Nikki Boyd - Recenzja:

Dlaczego ja?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co czuje człowiek, któremu ktoś z najbliższej rodziny zaginie? Jak można mu pomóc? W jakiej jest on niemocy? Jak trudno jest pomóc takim osobom. Można je pocieszać, wspierać i liczyć na pomoc profesjonalnych służb.

Nikki Boyd dziesięć lat temu zaginęła siostra Sarah. Miała ją odebrać ze szkoły, spóźniła się kilka minut i po siostrze nie został żaden ślad. Odjechała z obcym mężczyzną ciemnym samochodem – tyle była w stanie ustalić. Nikki rozpoczęła poszukiwania na własną rękę. Jej niemoc i bezradność spowodowała, że podjęła pracę w Oddziale Specjalnym ds. Osób Zaginionych w stanie Tennessee. Przez dziesięć lat jej poszukiwała, sprawdzała każdy otrzymany sygnał, przeanalizowała setki tomów akt spraw osób zaginionych, aby trafić na jakikolwiek ślad. Ale bezskutecznie, aż do czasu, gdy …

Czasami robi się wszystko, jak należy, ale to i tak nie wystarcza”.

Dziesięć lat później otrzymuje zlecenie poszukiwania zaginionej dziewczyny Bridget, która wyszła na spacer i już nie wróciła. Zostaje postawione na nogi Oddział Specjalny ds. Osób Zaginionych, miejscowa policja i znajomi. Rozpoczynają się poszukiwania, które trwają tylko dwie doby. Ale to co się wydarzy w czasie tych 48 godzin, jest bardzo trudne do wyobrażenia. Czy uda się odnaleźć Bridget, czy podzieli ona los zaginionej siostry Nikki? Cierpliwości, dwie doby i wszystkiego się dowiecie...

Wendeta” - pierwsza część cyklu Akt Nikki Boyd Lisy Harris - to trzymający w napięciu do ostatniej chwili thriller. Akcja jego toczy się dynamicznie, wartko, bo zaledwie w ciągu 48 godzin – godzin na wagę złota, bo uciekający czas nie jest sprzymierzeńcem w przypadku poszukiwania osób zaginionych. Główna bohaterka tę sprawę traktuje bardzo osobiście, jest bardzo przejęta, przewrażliwiona, wie co oznacza, zaginięcie najbliższej osoby, szuka wspólnego mianownika łączącego sprawę zaginięcia jej siostry i nastolatki. Postawione przed nią zadanie jest próbą odwetu, zrehabilitowania się za sprawę zaginięcia siostry. Nikki obarcza się winą za przeszłość, za to co się stało z jej siostrą, ale przecież ona nie ponosi za to winy. Ale ona uważa inaczej. W pewnym momencie role się odwracają. Nikki zamiast szukać zaginionej, sama staje się poszukiwana, tropiona przez przestępcę, naśladowcę porywacza Sarah i Bridget. Czy dzięki swoim umiejętnościom i sprytowi poradzi sobie z nim? Po lekturze książki będziesz potrafił odpowiedzieć na postawione pytanie.

Przy kreowaniu postaci Tylera i Nikki i krystalizującego się między nimi uczucia, brakuje mi trochę zdecydowania z ich strony, pewności siebie. Podkochują się w sobie, ale żadne z nich głośno tego nie mówi. Obserwują się bacznie i czekają na ruch drugiej strony, boją się uzewnętrzniać swoje uczucia, potrzebują więcej czasu. Liczę, że w kolejnej powieści z cyklu Akta Nikki Boyd wątek ten nabierze większego rozmachu ...

Autorka dość szczegółowo maluje nam obraz psychologiczny Nikki, która wzięła na siebie ciężar odpowiedzialności za wydarzenia sprzed dekady. Obserwujemy jej zmagania z przeszłością, walkę z samą sobą, swoimi emocjami i problemami. Ale też nie została sama z kłopotami. W tych trudnych chwilach niezastąpionym oparciem jest dla nie jej przyjaciel Tyler. On ją wspiera, mobilizuje, dodaje otuchy, i często akceptuje jej wybory i rozwiązania, chociaż nie zawsze się z nimi zgadza.

Że czasami nie da się zmienić okoliczności, w jakich się znaleźliśmy. Czasami możesz jedynie ze wszystkich sił chwytać się życia i mieć nadzieję, że Bóg przeprowadzi cię przez burzę. On powie ci, którędy uciekać, kiedy indziej zaś zgodzi się wkroczyć wraz z tobą w ogień. Uświadomiłam sobie w końcu, że niezależnie od tego, jak mocno wadzę się z Bogiem, żadne wydarzenie na świecie nie zdoła zmienić Jego natury”.

Lisa Harris stara się pokazać jak niebezpieczne w dzisiejszych czasach są znajomości internetowe. Nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie, kto na nas czeka. On oczywiście nam się przedstawia w samych superlatywach, z jak najlepszej strony. Ale rzeczywistość przeważnie bywa rozczarowująca, a często tragiczna. Z powieści tej płynie przestroga zwłaszcza dla ludzi młodych, aby uważali z kim zawierają znajomości wirtualne, mieli ograniczone zaufanie do znajomego po drugiej stronie ekranu.

Czytając tę książkę mimowolnie stajesz się uczestnikiem opisywanych w niej wydarzeń, bierzesz udział w akcjach poszukiwawczych na terenie rezerwatu przyrody, robi ci się gorąco, pot cię oblewa, aż w pewnym momencie musisz otworzyć okno i ochłonąć. Szczegółowość opisów w przypadku tej powieści jest jej walorem. Poznajemy tajniki i metody pracy policji, różnych służb pomocniczych, ze sporym zaskoczeniem, jak to wszystko jest sprawnie zorganizowane, jak każda minuta jest wykorzystana celowo. A miałoby się życzenie, aby wszystkie służby działały tak perfekcyjnie.

Książkę się czyta z zapartym tchem. Fabuła trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej chwili. Rozwiązanie zagadki zaginięć jest zaskakujące. Powiedzenie, że najciemniej jest pod latarnią, w tym przypadku jest zasadne.

Z niecierpliwością czekam na dalszy los bohaterów w kolejnej powieści z tego cyklu.

Polecam z przyjemnością, czas przeznaczony na jej przeczytanie na pewno nie będzie stracony.

Ambros

 

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika ambros

Liczba wyświetleń: 36


Tagi książki (4)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

aleksandra.wen - 665 ptk.
Rewolwerowiec - 415 ptk.
Majkson - 347 ptk.
Szczypta-Kasi - 290 ptk.
Aivalar - 260 ptk.

zobacz pełny ranking

24155 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 5845

2849 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 151

3799 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 201

Losowy cytat

"Rozpaczliwie zwiększając tempo mówienia, Vimes nie zdążył jednak powstrzymać Wizytuja przed wyjęciem spod pancerza zwoju papieru.
– Przyniosłem panu najnowszy numer magazynu „Nieupiększane Fakty” i „Wartownię” z tego miesiąca. Zawierają liczę artykuły, które z pewnością pana zainteresują; wśród nich odezwę pastora Nosala Domokrążcy do wiernych, by stanęli mężnie i szczerze przemawiali do ludzi przez szczeliny na listy."


Terry Pratchett

Na glinianych nogach
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt